Denní spotřeba 0,5 litru sodovky významně zvyšuje riziko závažných onemocnění, včetně rakoviny. Slazený nápoj naopak může současně vést k zánětu střev a obyčejná sodovka zvyšuje možné úmrtí na následky srdečních chorob. (Foto: Flickr)

Studie, jejíž výsledky jsou zveřejněny v časopise JAMA Internal Medicine, se za 19 let zúčastnilo přes 19 tisíc lidí.

Před zahájením pozorování nikdo z nich neměl rakovinu, cukrovku ani cévní mozkovou příhodu.

Jak ukázal experiment, muži a ženy, kteří pili alespoň dvě sklenice (0,5 l) slazených nealkoholických nápojů denně, zvýšili pravděpodobnost úmrtí na nemoci související s gastrointestinálním traktem, kdežto spotřeba obyčejné sodovky zvýšila riziko úmrtí na srdeční choroby.

„Naše data naznačují, že vysoká hladina cukru v krvi, včetně hladin způsobených sycenými nápoji, může vyvolat střevní zánět a při tom změnit střevní mikrobiotu a zvýšit náchylnost ke střevním infekcím. Z tohoto důvodu je vysoká citlivost na choroby trávicího ústrojí,“ zdůraznila docentka medicíny na Emory University v Atlantě Sharon Horesh Bergqvistová.

Podle vědců mimo jiné spotřeba velkého množství sodovky vede ke zvýšenému riziku Parkinsonovy choroby.

Na druhé straně prezident Rady pro regulaci kalorií (Calorie Control Council.) Robert Rankin kritizoval studii, přičemž poznamenal, že poskytuje zkreslený obrázek o škodlivosti konkrétních produktů pro spotřebitele.

Podle něj jsou nízkokalorická sladidla důkladně studována a jsou bezpečná.

Další studie zahrnující více než 100 tisíc lidí ve Francii ukázala, že pití pouze třetiny plechovky nebo 100 ml sladkého syceného nápoje zvyšuje riziko rakoviny až o 18 %.

Pravděpodobnost rozvoje rakoviny prsu se zvyšuje až o 22 %.

Stejné statistiky jsou relevantní pro čerstvě vymačkané šťávy.

Milovníkům sodovky vědci doporučují pít vodu s přídavkem kousků bobulí nebo ovoce.

Zdroj: jamanetwork.com