Rozsáhlá jaderná válka mezi USA a Ruskem zapříčiní tmavou a studenou zimu, která bude trvat asi deset let. Jak píše The Daily Mail, k těmto závěrům dospěli ve své studii vědci z Rutgerské univerzity, Národního střediska atmosférických výzkumů a Coloradské university v Boulderu. (Foto: Science)

Vědci použili pro modelování nové schéma, které se vyznačuje větší rozlišovací schopností a vyšší hranicí aplikovatelnosti – 140 kilometrů nad povrchem, což je o 60 kilometrů více než v dřívějším modelu NASA.

Podle výzkumu, požáry způsobené rozsáhlým použitím jaderných zbraní, pustí do atmosféry 147 milionů tun sazí, které se rozšíří stratosférickými větry v průběhu několika týdnů po celé zeměkouli a zakryjí sluneční světlo. Odborníci předpokládají, že aby tato clona začala postupně mizet, bude třeba kolem sedmi let, a aby se ukazatele zářivosti u povrchu Země vrátily na normální úroveň – další tři roky.

Clona ze sazemi přivede ke snížení teploty vzduchu u povrchu Země o více než osm stupňů Celsia. Jak ukazují grafikony uvedené ve studii, na této úrovni potrvá teplotní anomálie asi čtyři roky, a úplné obnovení válečných ukazatelů si vyžádá asi deset let. Podotýká se také, že atmosférické efekty způsobí kolaps monzunů a mnohem větší proměnlivost cyklu El Niño (kolísání teploty povrchové vrstvy vody v rovníkové části Tichého oceánu, které znatelně ovlivňuje klima).

Model celkem opakuje závěry předcházejících – například modelu, který předložil v roce 2007 Goddardova vesmírného centra NASA. Přitom nový model, který se zakládá na složitější představě o chování suspendovaných částic, ukazuje, že mrak saze zmizí rychleji, než ve starším modelu NASA, reakce klimatu bude ale celkem shodná.

Zvýšené rozlišení modelu dává v předpovědi větší pokles jak teploty, tak i úrovně srážek po celé zeměkouli v průběhu prvních několika let po jaderné válce.

Kromě toho, severní polární vír – rychlý proud vzduchu kolem severního pólu – v prvním poválečném roce zesílí, což způsobí jisté zvýšení teploty (která ale bude i nadále pod nulou) vůči normálním ukazatelům jak v Arktidě, tak i v severní Eurasii.

Získané údaje celkem potvrzují prognózy velkého počtu méně složitých modelů, jichž se užívalo v 1980. letech.

„Modely svědčí o tom, že po rozsáhlé jaderné válce mezi Spojenými státy a Ruskem bude následovat jaderná zima,“ píší výzkumníci.

„Rozsáhlá jaderná válka by byla sebevraždou pro zemi, která se rozhodne pro podobný útok,“ podotýkají vědci a zdůrazňují, že použití jaderných zbraní Spojenými státy a Ruskem bude mít katastrofální následky pro celý svět. „V konečném důsledku je nutné snížení jaderných arzenálů a eventuální odzbrojení všech zemí, které vlastní jaderné zbraně,“ píší v závěru vědci.

Zdroj:  dailymail.co.uk