Arhatovo ovoce (Siraitia grosvenorii) napomáhá zpomalení stárnutí, píše Food News s odkazem na práci čínských vědců, která byla publikována v The American Journal of Chinese Medicine. (Foto: Pixabay)

Časopis specializující se na zprávy o zdravé výživě uvádí, že konzumace arhatu po dobu 10 měsíců u myší zpomalila proces stárnutí. Vědci to vysvětlili tím, že ovoce zvyšuje funkci hematopoetických kmenových buněk (HSC) v červené kostní dřeni, které jsou prekurzory krevních buněk, také podporuje regeneraci.

Odborníci se domnívají, že závěry experimentů prováděných na myších platí i pro člověka. „Na základě těchto výsledků dospěl výzkumný tým k závěru, že konzumace arhatova ovoce může prodloužit život člověka zlepšením funkcí kmenových buněk," uvádí se v článku.

Začátkem září Food News s odkazem na vědce uvedl, že američtí, švýcarští a jihokorejští vědci odhalili, že rozšířený kukuřičný sirup s fruktózou je v USA rakovinovým jídlem, protože může urychlit růst nádorů.

Vědci zjistili, že úsměv dělá lidi starší

Navzdory obecnému názoru, podle kterého nás má úsměv omlazovat, ve skutečnosti naopak s úsměvem vypadáme starší. K takovému závěru dospěli vědci z Ben Gurionovy univerzity v Izraeli. Výsledky své práce publikovali v časopise Psychonomic Bulletin & Review.

Vědci provedli dva experimenty. Při prvním nejdříve ukazovali lidem dva typy fotografií 35 mužů a 35 žen. Na jedné z nich se usmívali a na druhé měli neutrální výraz. Účastníkům experimentu ukazovali jednu fotku po druhé a žádali je, aby odhadli věk osoby, která je na ní zobrazena.

Poté se účastníků bez předchozího upozornění ptali, které tváře podle jejich názoru vypadaly starší, s úsměvem nebo neutrální. Třetí etapou byla otázka společných představ o tom, zda si myslí, že kvůli úsměvu stárneme.

Ukázalo se, že při pohledu na fotku se účastníkům experimentu zdáli starší lidé, kteří se na fotce usmívali, aniž by si toho byli vědomi. Ve druhé fázi, když začali svůj názor přehodnocovat, tvrdili, že usmívající se tváře vypadají mladší.

To odpovídá jejich obecné představě o tom, že úsměv u člověka ovlivňuje vnímání věku.

Druhého experimentu se zúčastnili jiní lidé. Ukázali jim fotografie 30 lidí, na kterých měli lidé tři výrazy obličeje. Usmívající se, neutrální a byl také přidán překvapený výraz.

Výsledky byly podobné. Účastníci experimentu odhadovali vyšší věk u lidí, kteří se na fotkách usmívali, ale po přehodnocení tvrdili, že vypadají podle nich usmívající se lidi mladší.

Přičemž, jak ukázal experiment, překvapené výrazy jim připadaly nejmladší, ale toho si také účastníci experimentu nebyli vědomi.