Vědci objevili nevyčerpatelný zdroj vody a ropy
28. července 2020 Redakce AC24 Ze světa 5591 1
Vědci objevili, že mezihvězdná organická hmota je nevyčerpatelným zdrojem složek vody a ropy ve vesmíru. (Foto: NASA)

 
 
loading...
 

Podle vědců právě při zahřátí Slunce by se mohla stát příčinou vzniku hojných zásob vody a ropy na Zemi. Výzkum publikovaný v časopisu Scientific Reports je krátce uveden v tiskové zprávě na Phys.org.

Experti získali analog organické látky obsažené v mezihvězdných molekulárních mracích. Za tímto účelem vědci ozařovali směs vody, oxidu uhelnatého a amoniaku ultrafialovým světlem, což simulovalo proces přirozené syntézy v prostoru. Poté zahřívali směs na teplotu 24 až 400 stupňů Celsia v komoře s diamantovou kovadlinou schopnou reprodukovat extrémně vysoké tlaky.

V rámci sta stupňů Celsia byl vzorek homogenní, ale když se teplota zvýšila na 200 stupňů, rozdělil se na dvě fáze. Při 350 stupních a více byla pozorována tvorba velkých kapek čisté vody. Spolu s vodou se uvolnil vzorek ropné sloučeniny podobné těm, které se vyskytují v surové ropě.

Mezihvězdná hmota tak může být zdrojem vody na Zemi, pokud by byla umístěna uvnitř sněhové linie – hranice sluneční soustavy, mimo níž jsou těkavé látky zmrazeny. Kromě toho by také mohla přispět ke vzniku velkých zásob ropy v útrobách planety, které nejsou spojeny s činností živých organismů.

Zdroj: phys.org

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
28. července 2020

Tak že zásoby ropy na zemi len tak nevyčerpáme tvoria sa neustále

https://aragonit11.blogspot.com/2020/07/ciastocne-meranie-v-novych-priestoroch.html


00