Výzkum indických a britských vědců dospěl k senzačnímu závěru.

Nanočástice získané z čajových listů údajně ničí buňky podporující vznik rakoviny plic. Výzkumníci předpokládají, že toto zjištění otevře v budoucnu další možnost léčby karcinogenních nádorů.

Nanočástice a kvantové tečky se osvědčily při výrobě televizorů či solárních panelů, ale i při zjišťování nádorů, protože jejich proměnlivá struktura jim dává po zasažení světlem jedinečné fluorescenční vlastnosti.

Proces jejich chemického zpracování je však komplikovaný, drahý a vznikají toxické látky. Tým vědců z Indie a Swansea University ve Velké Británii se proto rozhodl vyzkoušet, zda by se při výrobě tzv. kvantových teček neosvědčil extrakt z čajových lístků.

Na výzkum použili výtažek z Camellia sinensis se směsí dvou dalších látek a náhodou se dopracovali k výsledku, který je příjemně překvapil.

Vědci sledovali, nakolik takto získané kvantové tečky budou schopny zobrazit přítomnost rakovinotvorných buněk. Zároveň však zjistili, že tyto tečky karcinogenní buňky nejen zobrazily, ale zároveň je účinně likvidovali.

„Náš výzkum potvrdil, že extrakt z čajových lístků může být netoxickou alternativou při výrobě kvantových teček,“ řekl šéf týmu Sudhagar Pitchaimuthu poté, co byly výsledky studie publikované v časopise ACS Applied Nano Materials.

Nanočástice čaje navíc pronikly do nanopórů rakovinotvorných buněk a usmrtit je cytotoxickým účinkem. Šlo o velmi účinný způsob, při kterém bylo zničeno až 80 procent z nich.

„Skutečným překvapením ale bylo to, že tečky zastavily růst buněk způsobujících rakovinu plic,“ poznamenal Pitchaimuthu.

Zdroj:  sciencedaily.com