Vědci analyzují záhadný signál z vesmíru: Opakuje se každých 16 dní
14. února 2020 Redakce AC24 Ze světa 13243 1
Kanadští vědci objevili záhadný rádiový signál z galaxie vzdálené 500 milionů světelných let od Země, který se opakuje každých šestnáct dní. (Foto: CNN/Screenshot)

 

 
 
 
 

Rádiové signály se opakují často, poprvé však jde o pravidelné opakování z jediného zdroje. Informovala o tom ve středu americká stanice CNN.

Rychlé rádiové záblesky (FRB) jsou milisekundové výboje rádiových vln ve vesmíru. Některé vědci zachytí pouze jednou a už se neopakují, jiné se opakují v nepravidelných intervalech.

Mezi 16. zářím 2018 a 30. října 2019 kanadští vědci pozorovali FRB, které se opakovaly každých 16,35 dne, po kterých zatím neznámý zdroj vyslal záblesky každé dvě hodiny po dobu čtyř dní.

Následně se na dvanáct dní odmlčel. Signál vychází z masivní spirálovité galaxie vzdálené půl miliardy světelných let od Země.

"Periodicita, v níž se signál opakuje, je důležitým vodítkem ke zjištění jeho zdroje," píše se ve studii.

Vědci doufají, že hlubší chápání rychlých rádiových záblesků jim pomůže lépe pochopit vesmír samotný. Další pozorování opakujících se rádiových signálů jim zároveň pomůže zjistit, zda jde o výjimku nebo normální jev.

Zdroj: edition.cnn.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
14. února 2020
Bude to prírodný jav len sa nevie ako to funguje a aký prírodný jav to generuje.
00