Kanadští vědci objevili záhadný rádiový signál z galaxie vzdálené 500 milionů světelných let od Země, který se opakuje každých šestnáct dní. (Foto: CNN/Screenshot)

Rádiové signály se opakují často, poprvé však jde o pravidelné opakování z jediného zdroje. Informovala o tom ve středu americká stanice CNN.

Rychlé rádiové záblesky (FRB) jsou milisekundové výboje rádiových vln ve vesmíru. Některé vědci zachytí pouze jednou a už se neopakují, jiné se opakují v nepravidelných intervalech.

Mezi 16. zářím 2018 a 30. října 2019 kanadští vědci pozorovali FRB, které se opakovaly každých 16,35 dne, po kterých zatím neznámý zdroj vyslal záblesky každé dvě hodiny po dobu čtyř dní.

Následně se na dvanáct dní odmlčel. Signál vychází z masivní spirálovité galaxie vzdálené půl miliardy světelných let od Země.

"Periodicita, v níž se signál opakuje, je důležitým vodítkem ke zjištění jeho zdroje," píše se ve studii.

Vědci doufají, že hlubší chápání rychlých rádiových záblesků jim pomůže lépe pochopit vesmír samotný. Další pozorování opakujících se rádiových signálů jim zároveň pomůže zjistit, zda jde o výjimku nebo normální jev.

Zdroj:  edition.cnn.com