Věc, která se neměla stát příštích 30 let. Aljaška přišla o veškerý mořský led
13. srpna 2019 Redakce AC24 Ze světa 10358 2
Vlna tepla se nepřehnala pouze Evropou a Spojenými státy americkými. Trpí celý svět a to dokonce i na místech, kde bychom to možná nečekali. Rozpuštěné Grónsko bylo prvním letošním varováním, ale příroda má stále zvednutý prst. Jak píše portál Unilad, na Aljašce totiž roztál všechen led. (Foto: PA)
 
 
loading...

Průměrná teplota na Aljašce byla v červenci 14,5 °C, což je jen o něco více než v červenci 2004, který byl předešlým nejteplejším měsícem.

Stále vyšší teploty zvyšují i riziko požárů, jaké můžeme v současnosti pozorovat na Sibiři. Podle National Weather Service se přitom nikde v okolí 240 kilometrů nenachází žádný mořský led.

Podle vědců je taková situace neslýchaná. Berignovo moře, které rozděluje Aljašku a Rusko je totiž zcela bez ledu. Červenec 2019 byl přitom již dvanáctý měsíc v pořadí, během kterého byly teploty vyšší než je průměr každý den.

Mezi deseti nejteplejších měsíců na Aljašce se až sedm z nich objevilo mezi rokem 2004 a současností. Podle vědců se daleký sever naší planety otepluje až dvakrát rychleji než zbytek planety. Toto však neznamená, že čím jsme dál víc "jsme v suchu".

Aljaška měla kdysi průměrnou teplotu pod bodem mrazu, ale v současnosti už je v plusových hodnotách.

Podle vědců je velmi obtížné předpokládat, co se bude dít dál, ale situace je velmi špatná, protože podobný scénář jsme čekali až o 30 či 40 let.

Tisíce lidí se musí kvůli těmto podmínkám přesídlit, zatímco zvířata, jako například mroži, jsou velmi ohrožené, protože jejich přežití závisí i na ledu. Velryby a lososy už na tyto podmínky doplácejí smrtí.

Zdroj: unilad.co.uk

 
 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


S࿘
s0lari ࿘☯࿗
13. srpna 2019
Otepľovači v akcii. Pravda je niekde inde: https://www.youtube.com/watch?v=fA5sGtj7QKQ
20
EP
10
S࿘
s0lari ࿘☯࿗
13. srpna 2019
Otepľovači v akcii. Pravda je niekde inde: https://www.youtube.com/watch?v=fA5sGtj7QKQ
+ 2