Ve vesmíru byl objeven objekt, který vyvrací fyzikální zákony
29. září 2018 Redakce AC24 Ze světa 1483323 5
Vědci z Amsterodamské univerzity (Nizozemsko) objevili unikátní neutronovou hvězdu, z níž tryskají astrofyzické proudy plazmatu nehledě na to, že má dost silné magnetické pole, zatímco podle moderních teoretických modelů mohou výtrysky vznikat u hvězd se slabším magnetickým polem. Píše o tom Science Alert.

 

 

Neutronová hvězda je součástí dvojitého systému Swift J0243.6+6124, vzdáleného od Země 24 tisíc světelných let.

Látka z větší hvězdy, která se nachází vedle kompaktního objektu, přetéká na tento objekt a vytváří akreční disk.

Z pólů neutronové hvězdy tryskají proudy ionizovaných částic, které dosahují rychlosti blízké rychlosti světla, píše Science Alert.

Výtrysky byly objeveny u mnoha objektů pohlcujících látky svého společníka, včetně černých děr, bílých trpaslíků a dalších neutronových hvězd.

Zároveň však nebyly pozorovány u hvězd se silným magnetickým polem a předpokládalo se, že toto pole brání vzniku tryskajících proudů.

Vědci registrovali záření od Swift J0243.6+6124 potvrzující existenci výtrysků, které jsou přibližně stokrát slabší než jejich známé analogie. Magnetické pole neutronové hvězdy je však 10trilionkrát silnější než magnetické pole Slunce.

To vyvrací hypotézu o magnetickém potlačování astrofyzických výtrysků, podle níž silné pole odtlačuje disk. Ten se musí nacházet dostatečně blízko u neutronové hvězdy, aby mohlo dojít k výtrysku.

Vědci předpokládají, že v případě Swift J0243.6+6124 výtrysky vznikají následkem velkého množství rotační energie disku, ale tento předpoklad je třeba prověřit.

Zdroj: sciencealert.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


UV
Uplnej Vypatlanec
18. října 2018
tryskají astrofyzické proudy plazmatu...proboha co to je za pisalka ?!
00
SJ
Stephanie Jackson
19. října 2018
It ought to be located near sufficient to the neutron megastarso that a spur can occur.They had been not found in stars with a strong magnetic discipline and Pay Me To Do Your Homework Review it became assumed that this subject avoided the emergence of jets. but this assumption wishes to be checked.
00
VR
verma ruby
23. října 2018
Výtrysky byly objeveny u mnoha objektů pohlcujících látky svého společníka, včetně černých děr, bílých trpaslíků a dalších neutronových hvězd. happy wheels game
00
AT
alice taylor
Před 19 hodinami.

This is also a very good post which I really enjoyed reading. It is not everyday that I have the possibility to see something like this.

Geometry Dash


00