Ve věku 97 let zemřel bývalý komunistický politik Miloš Jakeš. Uvádí se, že smrtí někdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ jeho okolí tajilo. Dokonce již probehl pohřeb, a to v úterý v motolském krematoriu. (Foto: Wikimedia)
Podle aktuálních informací se pohřeb bývalého generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše konal v úterý. Smuteční obřad proběhl v pražském motolském krematoriu bez účasti veřejnosti. Účastníci pohřbu však odmítali hovořit s médii.
Připomeňme, že Jakeš pocházel z jižních Čech z rodiny chudého truhláře a pokud jde o jeho vzdělání, vystudoval Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou ve Zlíně. Tam následně pracoval jako montér v Baťových závodech. Od roku 1945 byl členem KSČ, kde postupně zastával různé funkce.
V 50. letech ho strana poslala do SSSR na studia, vystudoval tam obor sociálně-politických věd. V 60. letech už působil ve vládě jako náměstek ministra vnitra. Ve straně vedl kontrolní a revizní komisi.
Tento muž patřil k představitelům konzervativního křídla KSČ. Během normalizace se podílel na čistkách ve straně. Tento kariérní politik se ve stranickém žebříčku dostal až na pomyslný vrchol, když byl v prosinci 1987 překvapivě zvolen nástupcem normalizačního šéfa komunistů Gustáva Husáka ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ. Proslavil se však zejména svým zmateným projevem z Červeného Hrádku u Rokycan, kde hodnotil situaci v Československu. Tento jeho projev pak dlouho ze záznamů bavil národ. Při demonstracích po 17. listopadu 1989 pak dav často skandoval heslo „Jakeše do koše“.
Z funkce odešel v době sametové revoluce v roce 1989. Nicméně, ještě před koncem roku 1989 byl Jakeš z komunistické strany vyloučen.
„Plně odmítám politickou odpovědnost za události 17. listopadu 1989, neboť politické rozhodnutí znělo, aby pořádkové síly proti účastníkům demonstrace nezasahovaly. Jakékoliv jiné tvrzení je nepravdivé a sleduje politické záměry,“ uvedl v té době Jakeš.
Loni ještě řekl, že listopad 1989 považuje i s odstupem 29 let za kontrarevoluční převrat vedoucí k porážce socialismu.