Americká média živě reagovala na zveřejněné video z prvního společného letu ruského stíhacího letounu páté generace Su-57 a těžkého útočného dronu S-70 „Ochotnik“ („Lovec“).
The National Interest poznamenává, že to demonstruje bojovou roli „Lovce“, který má rozšířit schopnosti Su-57. Publikace uvádí, že při vývoji dronů (UAV) byly použity tajné technologie. (Foto: Youtube)

Současně má dron motor, díky němuž může dosáhnout rychlosti až 1000 km/h. Využívají se tak silné stránky dronu, jako je stealth a rychlost, a jeho avionika doplňuje potenciál Su-57.

„Lovec" přenáší informace v reálném čase, aby vytvořil dynamický obraz bojiště. Konkrétně může Su-57 dostávat informace o cílech od dronu pro své rakety s dlouhým doletem, které zůstávají daleko za vzdušným prostorem ovládaného nepřítelem," píše publikace.

Materiál uvádí, že „Lovcova“ výzbroj není dosud známa, ale UAV má dva vnitřní oddělení pro zbraně, které lze použít při preventivních útocích proti nepřátelským systémům protivzdušné obrany. Obě letadla také budou schopna komunikovat prostřednictvím satelitu, což odstraní omezení dosahu a dohledu.

Mezitím časopis Military Watch Magazine přiznává, že zveřejněné video ukazuje připravenost Ruska na válku další generace. Publikace zejména uvádí, že „Lovec“ je určen k použití jako oko Su-57 i jako nezávislá platforma. Autor materiálu také předpokládá, že harmonogram uvádění „Lovce“ do provozu lze urychlit, protože Čína a Spojené státy aktivně pracují na vytváření vlastních dronů.

The Drive píše, že takový tandem může být použit k zacílení zbraní dlouhého doletu, což umožňuje Su-57 zasáhnout cíle ve vzduchu i na zemi, zatímco bude co nejdále od protivzdušné obrany a nepřátelských bitevniků. To je zvláště cenné, vzhledem k nižším viditelnosti Su-57, než „Lovce“.

Materiál uvádí, že stále není známo, jak Rusko v příštích letech pokročí v rozvoji programu „Lovec“ a jaké mise budou drony schopny provést v době, kdy vstoupí do svýzbroje. Publikace zároveň uznává, že ruské investice do zařízení, jako je S-70, představují nákladově efektivní a flexibilní přístup k získání potřebných schopností.

Předtím ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video o prvním společném letu Su-57 a „Lovce“. Během půlhodinového letu byla vyvinuta interakce mezi dronem a vedoucím letadlem, aby se rozšířilo radarové pole stíhačky a naznačily cíle pro rakety dlouhého doletu, aniž by se Su-57 dostalo do zóny protiletadlové obrany.

Zdroj: pz.cz