Americký časopis The National Interest sestavil vlastní seznam pěti nejnebezpečnějších a nejvýkonnějších ruských vojenských letounů. (Foto: AF.mil)

Do seznamu se dostal víceúčelový stíhací letoun Su-27, který, jak uvádí autoři, byl reakcí SSSR na americké F-15 a F-16, a také MiG-29, který Rusko ve velkém počtu exportuje a který je dodnes ve výzbroji v řadě postsovětských zemí.

Autoři článku vyzdvihli výborné zbraně Su-27, včetně několika raket vzduch-vzduch.

MiG-29 byl označen za jeden z nejlépe manévrovatelných letounů, který předčí F-16. Tento víceúčelový stíhací letoun může být rovněž vybaven raketami AA-8 pro boj na malé vzdálenosti a raketami třídy vzduch-země.

Do seznamu jsou zařazeny také stíhací letouny Su-35 a Su-57 (T-50 PAK FA).

První se podle autorů vyznačuje rychlostí 2 390 km za hodinu a doletem 1600 km. Patří také ke generaci 4++, v jeho konstrukci byly použity látky pohlcující rádiové vlny. Přispívá to k jeho neviditelnosti.

Stíhací letoun stealth páté generace Su-57 předčí ostatní četnými charakteristikami. Časopis připomněl jeho manévrovatelnost, která je větší než u F-35, a nejmodernější výzbroj.

Za další velmi nebezpečné ruské letadlo byl označen bombardér Tu-160. Ruská federace nedávno informovala o obnovení jeho výroby.

„Tu-160 má pro strategický bombardér neuvěřitelnou rychlost, 2 220 km za hodinu. Je to mnohem více než u amerických bombardérů. Může se pochlubit také doletem 7 300 km,“ praví se v článku.

Autoři rovněž poukazují na schopnost Tu-160 jako nosiče jaderných zbraní, ale i konvenčních bojových hlavic.

Dříve Americký expert v oblasti vojenského námořnictva Lyle Goldstein napsal o tom, kdo zvítězí ve válce na moři mezi USA a Ruskem. Článek zveřejnil The National Interest.

Odborník předpovídá, že prakticky celá flotila NATO v Černém moři bude zlikvidována v prvních hodinách války ruskými ponorkami, pozemními raketovými systémy, raketovými čluny a letectvem vybaveným hypersonickými protilodními střelami, jako je například systém Kinžal.

Goldstein má za to, že zákaz (podle konvence z Montreux) plaveb letadlových lodí přes průlivy Bospor a Dardanely je výhodný pro USA, protože by v opačném případě byly potopeny také americké lodě tohoto typu, které jsou hlavní pýchou amerického loďstva.

Odborník rovněž doporučil americkému vedení, aby již nesázelo na letadlové lodě, které nazval zastaralými, ale aby rozvíjelo ponorkovou flotilu a nejnovější bezpilotní letouny.

Goldstein si myslí, že válečná srážka mezi dvěma státy je celkem reálná kvůli eskalaci napětí, ke kterému vede účast americké flotily ve vojenských cvičeních spolu s Ukrajinou v blízkosti ruského pobřeží.

Zdroj:  nationalinterest.org