Pentagon má plán, který umožní překonat systém protivzdušné obrany v Kaliningradu, novinářům to oznámil velitel Letectva USA v Evropě a Africe Jeff Harrigian. Informuje portál Breaking Defense. (Foto:

Podle jeho slov je Washington připraven „velmi včasně“ zareagovat na možnou „ruskou agresi“ v Evropě.

„Propracováváme toto schéma. Neustále promýšlíme tyto plány, a když bude třeba, budeme připraveni je uskutečnit,“ podotkl.

Detaily Pentagonem propracovávaného plánu Harrigian neuvedl. Jak píše Breaking Defense, v tomto případě proběhne všestranná ofenzíva, včetně útoku ze vzduchu, ze země, z moře a vesmíru a také útoků v kybernetickém prostoru a radioelektronického boje.

Západní politici a vysoce postavení vojáci neustále mluví o „ruské hrozbě“. Přitom v Moskvě nejednou zdůraznili, že Rusko nikdy nikoho nenapadne.

Podle slov ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v alianci dobře vědí o tom, že Moskva žádné podobné plány nemá, ale prostě využívají záminky k tomu, aby rozmístili v blízkosti ruských hranic více vojenské techniky a praporů.

Politika odstrašování

Spojené státy se musí vrátit k politice odstrašování Ruska. Na stránkách časopisu Foreign Policy o tom píše Joshua Geltzer, profesor práva a bývalý člen Rady národní bezpečnosti Spojených států. Pouze tak může Washington přinutit Moskvu k respektu.

Podle autora Moskva příliš dlouho beztrestně provokovala Washington. Jako příklad uvedl konflikt s Gruzií, připojení Krymu, podporu povstalců na východní Ukrajině, ale i vměšování do voleb v USA a dalších zemí. Příští americký prezident proto bude muset dát jasně najevo, že „další agrese“ nezůstane bez odpovědi.

Geltzer navrhuje zpřísnění sankcí, upevnění vojenských aliancí a více asertivní diplomacii. 

Spolu s tím podle něj USA musí přesvědčit ruskou elitu, že neusiluje o změnu režimu. Dále mají provádět veřejnou diplomacii a přesvědčit ruské obyvatelstvo, že jsou stále oddáváni dodržování lidských práv a získat si tak důvěru ruských obyvatel.

Zdroj:  breakingdefense.com