V USA odhadli možnost srážky s ruskými vojáky v Sýrii
15. listopadu 2019 Redakce AC24 Ze světa 11043 2
Srážka amerických vojáků se syrskými a ruskými v Sýrii je málo pravděpodobná, řekl Sputniku bývalý velitel sil speciálních operací Ústředního velení USA generálporučík ve výslužbě Michael Nagata. (Foto: Twitter)
 

Loading...
 
 
loading...

Srážka amerických vojáků se syrskými a ruskými v Sýrii je málo pravděpodobná, řekl Sputniku bývalý velitel sil speciálních operací Ústředního velení USA generálporučík ve výslužbě Michael Nagata.

Ve středu se objevily zprávy, že konvoj amerických vojáků překročil syrsko-iráckou hranici a zastavil se v oblasti několika ropných ložisek na severovýchodě Sýrie. Podle zprávy syrské státní televize Al Ekhbariya se konvoj skládá z 22 vojenských vozidel a dvou nákladních aut, které se pohybují pod ochranou ze vzduchu. Pentagon dříve informoval, že v Sýrii hodlá ponechat 500-600 vojáků.

„Jedinou variantou této eventuální srážky je, že se Syřané nebo Rusové anebo někdo jiný kromě IS (teroristická organizace zakázaná v Rusku) rozhodne zaútočit na Američany… Prohlášená mise (USA) spočívá i nadále v boji proti IS. Byl bych překvapen, kdyby tato mise spočívala v čelení někomu jinému v tomto regionu. Avšak stejně jako všude mají (pozn. vojáci USA) právo na sebeobranu v případě útoku,“ řekl Nagata.
Bývalý velitel v odpovědi na otázku nedokázal uvést konkrétní termín pobytu amerických vojáků v Sýrii. Podle jeho názoru měla fronta IS v Sýrii vážné ztráty díky spolupráci s kurdskými Syrskými demokratickými silami, avšak není zatím poražena.

„Dnes jsou tyto vztahy (s Kurdy) slabší a americká vojenská přítomnost menší. Jak dlouho potrvá boj s IS? Nyní mnohem víc času,“ řekl. Podle mínění experta sestavení nové syrské vlády sotva samo o sobě ovlivní boj s IS.

​„Každá nová vláda v Sýrii bude mít před sebou hrozbu IS, protože tato fronta má velký počet příslušníků na území této země. Bude-li tato vláda pokládat vojenskou přítomnost USA za užitečnou, se nedá říct, dokud se nedozvíme, z koho bude sestavena,“ domnívá se expert.

USA a jejich spojenci provádějí od roku 2014 vojenskou operaci v Sýrii a Iráku proti teroristické frontě IS (zakázaná v RF), přičemž v Sýrii to činí bez povolení místní vlády. USA již hlásily likvidaci „teroristického chalifátu“, avšak sdělily, že hodlají zůstat v Sýrii, aby „nepřipustily jeho obrodu“ a „chránily ropná ložiska“. Prezident USA Donald Trump přitom upřesnil, že prostředky z těžby ropy dostávají kurdské jednotky, jež jsou americkými spojenci v tomto regionu.

Na 90 % syrské těžby ropy je soustředěno na východním břehu Eufratu. Na začátku listopadu informovala agentura Anadolu, že američtí vojáci znovu hlídkují ve čtyřicetikilometrové zóně mezi okresy Rumeilan a Kachtania v blízkosti syrsko-turecké hranice. Šéf Pentagonu Mark Esper dříve učinil prohlášení, že USA budou chránit ropná ložiska v Sýrii a reagovat silou na pokusy o jejich zmocnění.

Ruští vojáci se nacházejí v Sýrii od roku 2015 na žádost vlády této země za účelem boje proti teroristickým frontám.

 

 
 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


TF
tomas fuk
15. listopadu 2019
podporuji fyzickou likvidaci americkych okupantu v Syrii, Syrie ma moji plnou podporu a je nutné americany kompletne ze Syrie zlikvidovat do posledniho jedince. Zabiti americkych okupantu a teroristu a fasistu je naprosto v poradku a v souladu s mezinarodnim pravem. Syrie neboj se toho a klidne je zlikvidujte
00
EP
Eduard Piovarči
15. listopadu 2019

Rada bezpečnosti OSN

Rusko v OSN vyzvalo USA, aby Sýrii vrátily ropná naleziště

© AFP 2019 / TIMOTHY A. CLARY

Svět

10:07 15.11.2019

USA musí Sýrii vrátit její ropná naleziště, činy Washingtonu v očích syrských občanů vypadají jako loupež. Na zasedání Rady bezpečnosti OSN to prohlásil zástupce ruského stálého představitele při OSN Dmitrij Poljanskij.

„Sýrie musí být okamžitě osvobozena od nezákonné zahraniční vojenské přítomnosti dokonce i v tom případě, jestli je v ohrožení pro naše americké kolegy tolik důležitý zdroj, jako je ropa,“ uvedl diplomat.

Zástupce ruského stálého představitele připomněl, že syrská ropa nepatří USA, ale občanům této země, v jejichž očích činy Washingtonu vypadají jako zlodějina.

https://cz.sputniknews.com/svet/2019111510965236-rusko-v-osn-vyzvalo-usa-aby-syrii-vratily-ropna-naleziste/

Tom s tvoja podpora im ale nepomôže. Gangstrou pre ktorých neplatia žiadne zákony nevyženieš ak nemáš väčšiu moc a silu ako majú oni.

Rusko to najprv správne skúša cez OSN, ale ani OSN nič nezmôže. USA sú stale na koni a dávajú Sýrii a Rusku šach. Ale šach mat už nasledovať nemôže. USa potrebuju režimu v Sýrii čo najviac škodiť a tak budú okupovať tie ropné polia pokiaľ to pôjde, pokiaľ sa niečo neudeje. Pokiaľ ich Rusko nejako diplomaticky nepritlačí alebo pokiaľ sa Kurdi nedohodnú s Asadovou vládou

https://aragonit11.blogspot.com/2019/05/streda-10.html


00