Před sedmnácti lety se Ozbrojené síly Spojených států amerických a jejich spojenci ze Severní aliance dostali do Kábulu. Dodnes tato válka pokračuje a polovinu Afghánistánu získal opět Talibán, uvádí Niall McCarthy ve svém článku pro portál statista.com.

Podle autora teroristická skupina Islámský stát (IS, organizace zakázaná v Rusku) v Iráku a Sýrii stále upevňuje své postavení a v zemi dále slouží asi 14 000 amerických vojáků za účelem omezit rostoucí extremismus. V letošním roce však Spojené státy v Afghánistánu shodily dosud největší počet bomb než kdy jindy. Jedná se celkem o 5 213 zbraní, a to od začátku září tohoto roku.

Dříve bylo podle McCarthyho nejvíce munice vypuštěno v roce 2010. Šlo o 5 101 zbraní, a to kvůli největší útočné operaci Moštarak, kterou vedly koaliční síly. V daném roce přišlo o život 711 vojáků ISAF (Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly) a 1 271 civilistů. Ke konci prezidentského úřadu Baracka Obamy počet zbraní klesl: konkrétně z 947 bomb použitých v roce 2015 a celkem 1 337 v roce 2016. V článku se dále připomíná, že loni v srpnu americký prezident Donald Trump přišel s novou afghánskou strategií, na jejímž základě byly do země nasazovány další jednotky. A od té doby počet zbraní dramaticky vzrostl.

Tento nárůst je způsobem především změnami v pravidlech zásahu, které umožňují koaličním silám zahájit palbu na protivníka, aniž by s ním musely být v těsném kontaktu. Jak uvádí Niall McCarthy, změnu prosadil ministr obrany James Mattis, který chtěl tato omezení odstranit, aby plně využil veškeré letecké síly a porazil nepřítele. Tato změna, v souvislosti s větším počtem leteckých útoků ze strany afghánského letectva, vedla také k prudkému růstu civilních obětí. V říjnu OSN oznámila, že je počet civilních obětí za prvních devět měsíců letošního roku vyšší, než v jakémkoli roce od r. 2009, kdy začaly být tyto incidenty dokumentovány.

Zdroj: snews.com