V zájmu spolupráce s Tokiem musí Rusko připustit jako chybu vojenskou operaci SSSR proti Japonsku v roce 1945. (Foto: Wikimedia)

Tento názor vyjádřil novinář Resuke Endo v článku pro Sankei Shimbun. Jeho požadavek zní, jakoby role Japonska a SSSR za druhé světové války byly naprosto obrácené.

Novinář rovněž nazval internaci japonských válečných zajatců Sovětským svazem, z nichž někteří zemřeli a zmizeli v sovětských táborech, jako „státní zločin“.

Nedávno japonský poslanec vyvolal skandál tím, že požadoval, aby se Kurilské ostrovy vrátily Japonsku vojenskou silou. Ačkoliv se hovořilo, že byl opilý, později svá slova potvrdil.

Ovšem militaristické Japonsko bylo součástí "osy" spolu s fašistickou Itálií a nacistickým Německem a okupovalo rozsáhlá území Asie.

Podle dohody podepsané v únoru 1945 na konferenci v Jaltě se SSSR zavázal vstoupit do války proti Japonsku dva až tři měsíce po kapitulaci Německa. Podmínkou byl návrat jižního Sachalinu a převzetí Kurilských ostrovů.

Od 9. srpna do 2. září 1945 vedly sovětské jednotky mančurskou strategickou útočnou operaci. Jejím cílem byla porážka japonské armády Kwantung, osvobození severovýchodních a severních provincií Číny (Mančuria a Vnitřní Mongolsko), poloostrov Liaodong, Koreu, likvidace předmostí agrese a hlavní japonskou vojenskou a ekonomickou základnu na asijském kontinentu.

V důsledku války se SSSR oficiálně vrátilo území zabrané Japonskem od Ruské říše po válce v letech 1904-1905 (jižní Sachalin a dočasně oblast Kwantung s Port Arthurem a Dalnyj), jakož i hlavní skupina Kurilských ostrovů, postoupená Tokiu v roce 1875 a jejich jižní část, včetně Kunaširu, Iturupu a Šikotanu, přidělená Japonsku Šimodskou smlouvou z roku 1855.

Japonsko neuznává ztrátu jižních Kurilských ostrovů a požaduje návrat ostrovů jako předpoklad pro jednání o mírové smlouvě. Výsledkem je, že Rusko a Japonsko dosud nemají uzavřený mír, ale pouze příměří.

Pozice Moskvy je taková, že Japonsko musí nejprve uznat výsledek druhé světové války, včetně ruské suverenity nad jižními Kurilskými ostrovy.

Zdroj:  special.sankei.com