Ministr obrany Japonska Taró Kóno nechtěl odpovědět na otázku, jestli jsou zachycovací rakety SM-3 a systémy Patriot PAC-3, které patří do systému protiraketové obrany země, schopny sestřelovat ruské rakety.

Japonský ministr obrany Taró Kóno v průběhu parlamentních debat v pátek neodpověděl na otázku, jestli jsou zachycovací rakety SM-3 a systémy Patriot PAC-3, které patří do systému protiraketové obrany země, schopny sestřelovat ruské rakety třídy Iskander. Tuto otázku položil šéfovi japonského obranného rezortu v průběhu debat bývalý ministr zahraničí Seidži Maehara.

„Prozrazení technických zvláštností systému protivzdušné obrany naší země poškodí její obranyschopnost, a proto na tuto otázku neodpovím,“ řekl Kóno, který vykonával až donedávna funkci ministra zahraničí. Maehara na to řekl, že si „sám odpoví na otázku“, jestli mohou rakety SM-3 sestřelit ruské Iskandery. „Ne, SM-3 si s nimi neporadí,“ zdůraznil Maehara, který je v současné době členem opoziční Ústavní demokratické strany Japonska.

Seidži Maehara pak vyjádřil jistotu v tom, že v tomto ohledu není žádný podstatný rozdíl mezi systémy Aegis a Aegis Ashore, jejichž rozmístění se plánuje na území Japonska, protože v obou systémech se používají rakety SM-3. Prosbu, aby okomentoval toto tvrzení, ministr obrany Kóno také zamítl a znovu zdůraznil, že prozrazení technických zvláštností systémů protivzdušné obrany poškodí jejich obranné možnosti.

V současné době má Japonsko dvojúrovňový systém protiraketové obrany. Lodě vybavené systémy Aegis mají ve výzbroji zachycovací rakety SM-3, které mají sestřelit balistickou raketu ve střední etapě letu. Když se to nepodaří, bude nasazena druhá úroveň obrany se systémy Patriot PAC-3, které mohou zachytit raketu v závěrečné etapě letu. Kromě toho v prosinci roku 2017 japonská vláda schválila rozhodnutí o rozmístění v zemi dvou pozemních komplexů protivzdušné obarny Aegis Ashore, což vyvolalo znepokojení Ruska a Číny.

Dva komplexy Aegis Ashore budou rozmístěny v prefekturách Jamaguči a Akita do roku 2023. Podle předpokladů Tokia mají chránit fakticky celé území země před eventuálním útokem za použití balistických raket. Podle odhadů úřadů budou komplexy Aegis Ashore Japonsko stát 268 miliard jenů (téměř 1,4 miliardy dolarů), na ministerstvu obrany však uznávají, že náklady mohou být vyšší.

Zdroj:  stripes.com