V Česku i na Slovensku hrozí povodně. Hladiny řek stoupají
14. října 2020 Redakce AC24 Z domova 5490 0
V obou republikách noční deště zvýšily hladiny řek. V Česku jsou řeky na 11 místech na nejvyšším povodňovém stupni. Na Slovensku jsou největší problémy v okolí Košic, kde řeky zaplavily zahrady. Hasiči za sebou mají desítky výjezdů. (Foto: Twitter)

 
 
loading...
 

V České republice noční déšť způsobil rozvodnění některých řek na Moravě a na východě Čech. Třetí povodňový stupeň zůstává například na řece Bečvě na Přerovsku, na Veličce ve Strážnici nebo na Novohradce v Luži na Chrudimsku. Výstraha před deštěm a povodněmi platí i během středy.

V Moravskoslezském kraji třetí stupeň povodňové aktivity platí na šesti místech, zástavba však podle meteorologů není ohrožena. Stav ohrožení od rána platí na Polančici v Polance, Sezině v Bravanticích, Bílovce ve Velkých Albrechticích a Bílovci, Odři v Odrách a Opavě v Držkovicích.

V souvislosti s vydatným deštěm řešíme několik událostí zejména na Blanensku (čerpání vody, čištění propustí, stavidel). Museli jsme vyjet také k několika popadaným stromům.

Zvýšené hladiny řek jsou zaznamenávány po celém Česku, na Olomoucku hasiči monitorují především Bečvu. Na několika místech na Hranicku a Lipnicku hasiči stavěli hráze z pytlů s pískem. Na Pardubicku hasiči vyjížděli k 44 případům, na Královéhradecku k 15, jde o monitorování vodních toků, odstraňování popadaných stromů a čerpání vody.

Kvůli silnému větru dnes nejezdí lanovka na Ještěd, na Liberecku hasiči měli 24 událostí. Jednalo se také o popadané stromy.

Od včerejšího večera do středy 9.00 hod evidujeme 34 událostí v souvislosti s vydatným deštěm a další události přibývají.

Meteorologové zároveň varují, že voda z řek může zaplavit níže položené obydlené oblasti a komunikace. Ve středu se očekává zataženo s deštěm, který by měl během dne slábnout.

Situace na Slovensku

Na Slovensku taktéž stoupají hladiny řek po celé zemi. Třetí stupeň byl již včera vyhlášen na řekách Hornád s přítoky a Hnilec s přítoky v okresech Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice-město, Košice okolie.

Podle hasičů byly zaplaveny místní komunikace a přilehlé pozemky. Došlo také k zaplavení rodinných domů a ohrožení zdrojů pitné vody.

Na řekách Hron, Ipeľ, Slaná a Rimava včera výrazně stoupala vodní hladina.

Naposledy povodně Česko potrápily na konci srpna, kdy se zvýšily hladiny řek v Moravskoslezském kraji. Tehdy během jediné noci například na Frýdecko-Místecku spadlo 64 lídrů vody na metr čtvereční. Tehdy stoupaly hladiny řek po celém kraji.

Zdroj: snews.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor