V atmosféře je nejvíc oxidu uhličitého za posledních 800 tisíc let. Vědci přináší varování
17. června 2018 Redakce AC24 Ze světa 31529 8
Naši planetu jsme kontaminovaly a to nejvíce za posledních 800 tisíc let, varují vědci.

Využívání fosilních paliv a průmysl. To jsou největší producenti oxidu uhličitého na Zemi. Bez těchto součástí by však moderní svět 21. století nevypadal, tak jak jej známe. Jsou tedy nedílnou součástí života v moderní společnosti, ale naši planetu zamořují CO2 neudržitelnou rychlostí.

V dubnu dosáhlo průměrné množství CO2 v atmosféře poprvé ve známé historii 410 ppm (0,041%). V květnu tohoto roku dokonce stouplo na 411 ppm. A prý bude hůř.

Díky hlubokým vrtům do ledu v Grónsku a Antarktidě vědci poměrně podrobně znají klimatickou minulost naší planety. Tímto způsobem znají stav atmosféry za posledních 800 tisíc let.

Za tento dlouhý čas však množství oxidu uhličitého v atmosféře ještě nikdy nebylo tak vysoké jako dnes. Až v období průmyslové revoluce měsíční průměry překonaly hranici 300 ppm.

V roce 2013 se svět dostal přes hranici 400 ppm. Někdy kolem roku 2060 podle vědců překonáme i hranici 500 ppm, do konce století dokonce 550 ppm.


Graf vyjadřující souvislost mezi růstem průměrné teploty na Zemi a množství oxidu uhličitého v atmosféře (NOAA)

Všechny výše uvedené situace můžou ovlivnit miliony lidí po celé planetě. Lidstvo si navíc musí zvykat na stále kontaminovanejšie ovzduší (zejména v obrovských metropolitních oblastech), kde jsou astma, kardiovaskululárne problémy, rakovina plic či alergie běžnou součástí života.

Z historických záznamech o klimatu na naší planetě víme, že zvýšení množství oxidu uhličitého v atmosféře o 35 ppm trvalo kdysi přibližně 1000 let. Dnes však každoročně množství CO2 v atmosféře naroste o 2 ppm. Pokud člověk nezmění své jednání na této planetě, čekají nás prý události a důsledky, jaké Zemi ještě nezažila.

Zdroj: businessinsider.com

 

Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


Satan Atan Henoch
17. června 2018

Oxid uhličitý byl na planetě vždy používán vším, co má v listech chlorofyl. Proto existuje permakulturní chování mnohých, kteří se snaží ozelenit pouště. K tomu je potřeba zastavit ty, kteří ničí životodárný kyslík produkovaný rozsáhlými lesnatými oblastmi v tropech i na severu. Mongolské pláně bez stromů jenom ukazují na scestné chování obyvatel rozšiřující svoje stáda, bez ohledu na to, že tito obyvatelé skončí až jejich stáda nebudou mít spásu.

 

Henoch


10
PE
Pátý Element
17. června 2018

JE TOHLE VIDEO Z RUSKA ? >>

https://www.youtube.com/watch?v=_GQgMPejFrA

 


00
JN
Jaromír Novák
17. června 2018
Vjedci jsou satanovi bubáci.
10
JJ
julius julius
17. června 2018
A mame tu dalsi baci baci do hlavicky . To by nam tu rostla zelen tak rychle ze by motorova sekackabyl a zdrena.
20
Satan Atan Henoch
17. června 2018
https://soho.nascom.nasa.gov/data/LATEST/current_c3.gif
10
KK
Kurt Kolibka
17. června 2018
To je celé kokotina. co2 není polutant. vše zelené z něj roste. čím více ho bude v ovzduší tím rychleji rostliny porostou. V prehistorii zde byly mnohem větší rostliny právě díky vyššímu obsahu co2 v atmosféře. Banksteři se bojí, že by byly rekordní úrody, tím pádem by bylo více a levnějšího jídla a lidi by se množili ještě rychleji než dosud. Tak raději nechávají pěstovat na půdě taková svinstva jako je řepka, která půdu vyčerpává.
20
S࿘
s0lari ࿘☯࿗
18. června 2018

Súhlas. Sú tu CO2 drísty. Zmanipulujú pár grafov, urobia bububu, spravia legislatívu a už sa zarába len sa tak práši. Existuje x pre planétu nebezpečnejších vecí o ktorých sa nahlas nehovorí, len preto že z nich nie je taký zisk ako z "otepľovacej legislatívy", alebo preto že by práveže prišli o zisk z týchto prasárien.

 

Inak z vrtov v Grónsku môžu poznať veľké ho.no a nie 800 000 ročnú klimatickú minulosť, keďže vedia prd o tom, ako rýchlo tam takáto vrstva nasnežila. V inej štúdii zase tvrdia, že pod ľadom v Grónsku sú zbytky obydlí a miest, ktoré nemajú viac ako 4000 rokov..


20