Turecké ministerstvo zahraničí označilo rozhodnutí USA o vyloučení Ankary z projektu na výrobu stíhaček F-35 za jednostranný a protizákonný krok, který způsobí nenapravitelné škody strategickým vztahům mezi dvěma státy. (Foto:

Washington zveřejnil včera rozhodnutí o vyloučení Turecka z projektu F-35 po zahájení dodávek ruských S-400. Bílý dům prohlásil, že nákup Ankarou protiraketových systémů není slučitelný s dodávkami nejnovějších amerických stíhaček.

„Tvrzení, že S-400 ohrožují F-35, není odůvodněné. Návrh Turecka, na který USA neodpověděly, o založení pracovní skupiny pro tuto otázku za účasti NATO, je jasným příznakem předpojatosti ze strany USA, a neochoty čestně překonat tento problém,“ praví se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

Označilo rozhodnutí o vyloučení Turecka z projektu za nespravedlivé.

​Ankara vyzvala Washington, aby nepředváděl závažnost vztahů dvou zemí jenom slovy, ale také skutky, „zejména bojem s teroristickými organizacemi IS (teroristická fronta zakázaná v RF), Dělnickou stranou Kurdistánu, a FETO (organizace opozičního islámského kazatele Fethulláha Gülena).

Dodávky ruských S-400

Smlouva o dodávkách čtyř systémů S-400 za 2,5 miliardy dolarů byla uzavřena v roce 2017. Část ceny zaplatí Turecko, část bude kryta ruským úvěrem.

Turecko je třetí země po Bělorusku a Číně, které Moskva dodává Triumfy. Brzy se k nim má připojit Indie.

​Nákup nejmodernějších ruských protivzdušných systémů vyprovokoval mezinárodní skandál. USA požádaly, aby se Turecko nákupu vzdalo, a koupilo místo toho jejich systémy Patriot.

Washington nevyloučil, že v případě odmítnutí zadrží, anebo vůbec zruší, prodej Ankaře nejnovějších stíhaček F-35, avšak Turecko neustoupilo.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že se napětí mezi USA a Tureckem po summitu zemí G20 v japonské Osace trochu zmírnilo.

Zdroj:  hurriyetdailynews.com