Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ostře zkritizoval Spojené státy americké ve vztahu k Venezuele. Svůj názor vyjádřil na tiskové konferenci po jednání s finským kolegou. (Foto: Wikimedia)

„My od samotného začátku podporujeme iniciativu Mexika a Uruguaye, které chtěly co nejrychlejší vytvoření podmínek celonárodního dialogu s účastí všech politických sil Venezuely," připomněl na tiskové konferenci po jednání s finským ministrem zahraničí Timo Soinim.

Prezident Venezuely Nikolás Maduro uvedl, že je připraven na takový dialog.

Opozice ale tento návrh zamítla.

„Zřejmě proto, že ji vedou američtí zástupci, kteří ve svých vyjádřeních o tom, jak je nutné řešit situaci ve Venezuele, už podle mě ztratili veškerý stud," oznámil ruský ministr.

Dříve se uvádělo, že mechanismus Montevideo, který navrhly Mexiko, Uruguay a Karibské společenství zahrnuje čtyři fáze: okamžité zahájení dialogu, jednací proces, vypracování dohody a její realizaci.

Krize ve Venezuele

Ve Venezuele od 21. ledna probíhají masové protesty proti současnému úřadujícímu prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Současně s tím se Juan Guaidó sám prohlásil za prozatímního prezidenta země.

Následně země jako Rakousko, Velká Británie, Německo, Dánsko, Španělsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemí, Portugalsko, Francie, Česko a Estonsko uznaly Guaida dočasným venezuelským prezidentem. Toto rozhodnutí přijaly poté, co vypršelo osmidenní ultimátum, které evropské země daly Madurovi k vyhlášení předčasných prezidentských voleb. Podporu Guaidóvi vyjádřily také Švédsko, Finsko a Belgie.

Nicolás Maduro označil svého oponenta Guaidóa za loutku z Washingtonu. Moskva jeho postoj sdílí. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že je Rusko připraveno pomoci legitimnímu prezidentovi a opozici s navázáním dialogu.

Madura kromě Ruska podpořila také Čína, Turecko a několik dalších zemí.

Zdroj: snews.com