Stovky tun odpadu, o kterých si Američané mysleli, že je recyklují, se nyní hromadí v továrnách nebo putují na skládky. Stalo se tak proto, že se Čína pod záminkou ochrany životního prostředí rozhodla přerušit nákup recyklovaného odpadu z USA.

V roce 2017 Peking zakázal dovoz 24 druhů odpadu do Číny. Tím vyšlo najevo, že Čína je hlavní destinací pro recyklování odpadu ze Západu. Podle studie časopisu Science Advances zakoupila Čína v minulém roce polovinu šrotu produkovaného v USA a recykluje celkem 72 % světového plastu.

Teď se ale Čína rozhodla zastavit téměř veškerý import papírového a plastového odpadu a stanovila minimální strop pro kontaminující látky v kartonu a kovovém odpadu, který většina amerických firem na zpracování odpadků nemůže splnit.

Odpad, který byl dříve odesílán do Číny, se nyní hromadí na místech jako je například továrna na zpracování odpadu v Elkridge v Marylandu. Tam každý den putují tuny odpadků z amerického hlavního města. Okres již vyplácí 75 dolarů za recyklaci tuny odpadu a pouze 46 dolarů za tunu odpadu, který se spálí na výrobu elektřiny.

Spojené státy mají velmi malou domácí kapacitu pro zpracování a recyklaci odpadu, protože po celá desetiletí byly zvyklé jej doslova vyloďovat do zahraničí. Jeden konzervativní publicista poukázal na to, že současná situace s odpadem v USA dokazuje, že myšlenka o recyklaci v této zemi byla po celou dobu podvodem.

„Špinavé tajemství recyklace spočívá v tom, že plně záleží na ochotě zemí třetího světa čistit po nás odpadky, aby progresivní politici mohli předstírat, že jejich morální odpad zachraňoval planetu," napsal Daniel Greenfield ve čtvrtek v časopise Front Page.

Zdroj:  frontpagemag.com