Americké ministerstvo spravedlnosti se k otázce RIA Novosti odmítlo vyjádřit k problematice poskytnutí Nizozemsku satelitních snímků místa pádu letu Boeingu letu MH17 v roce 2014 na východní Ukrajině. (Foto: РИА Новости)

Ačkoliv americké ministerstvo tvrdí, že spolupracuje s orgány Nizozemska.

„V souladu s pravidly se ministerstvo spravedlnosti veřejně nevyjadřuje ke svým kontaktům se zahraničními vládami na vyšetřování, včetně potvrzování nebo popírání samotné existence takových kontaktů. Co vám mohu říci, je, že spolupracujeme s nizozemskými úřady," uvedla mluvčí v odpovědi agentuře RIA Novosti.

Ovšem předtím vedoucí vyšetřovacího oddělení národní policie Nizozemska, Wilbert Paulissen, řekl, že Nizozemsko nedisponuje satelitními daty USA a údaji z ukrajinských radarů z roku 2014 na východní Ukrajině ohledně Boeingu letu MH17, aniž by vysvětlil důvody jejich absence.

Na americkém ministerstvu zahraničí RIA Novosti rovněž neodpověděli na otázku, zda se nizozemská strana obrátila na Američany ohledně těchto snímků a zda jsou ochotni je poskytnout.

Podle ruských orgánů společný vyšetřovací tým (JIT), který pod dohledem Úřadu generálního prokurátora Nizozemska, bez účasti Ruské federace, vyšetřuje okolnosti havárie, by se měl zabývat získáváním údajů z amerických satelitů, stejně jako ukrajinských radarů, údajů ukrajinských vojenských dispečerů, údajů o arzenálu Ukrajiny v době katastrofy.

A pokud tyto údaje nejsou k dispozici, pak otázka, proč nejsou požadovány od Kyjeva a Washingtonu, by měly klást orgány Nizozemska. A pokud nejsou tyto údaje k dispozici, pak samotná Ruská federace by chtěla obdržet odpověď, proč je Nizozemsko nezveřejňuje.

Ruská strana, v reakci na průběžné výsledky JIT, ve kterých vyšetřování tvrdilo, že Boeing byl sestřelen systémem protivzdušné obrany Buk, který patřil k 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil v Kursku, uvedla, že už dříve předala Nizozemsku nejen ruská data radaru, ale také dokumentaci, dokazující, že raketový systém Buk, který sestřelil Boeing, patřil k Ukrajině, ale tyto informace byly vyšetřovateli ignorovány.

Minulou středu JIT oznámila jména čtyř podezřelých v případě zřícení MH17. Podle prohlášení, mezi podezřelými jsou Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov, a Ukrajinec Leonid Charčenko. Šetření se domnívá, že se podílejí na dodávce systému Buk na pozici v Donbasu a na útoku na malajský Boeing, a jak řekl mluvčí JIT, budou obviněni z vraždy a bude vydáno mezinárodní příkaz k jejich zatčení.

JIT také uvedl, že soudní řízení v případě MH17 se bude konat v Nizozemsku a začne 9. března 2020. Členy JIT jsou zástupci Austrálie, Belgie, Malajsie, Ukrajiny a Nizozemska (Je přitom zajímavé, že premiér Malajsie k vyšetřování JIT prohlásil, že nepředložil žádný důkaz, že za pádem Boeingu stojí Rusko – pozn.red.).

Ruské ministerstvo zahraničních věcí, které komentovalo nová prohlášení mezinárodního vyšetřování, znovu označilo obvinění proti Rusku za nepodložená a zdůraznilo, že JIT neposkytl konkrétní důkazy o protiprávním jednání Moskvy.

Ruské ministerstvo zahraničí rovněž odmítlo prohlášení o ruském odmítnutí spolupracovat s vyšetřováním MN17 a uvedlo, že Moskva napomůže vyšetřování s cílem zjistit pravdu o zničení letadla a aby skuteční viníci incidentu byli potrestáni. Současně ruské ministerstvo konstatovalo, že Rusko i nadále vznáší oprávněné otázky týkající se kvality práce společného vyšetřovacího týmu.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko se nikdy nevyhýbalo odpovědnosti, pokud leží na jeho ramenou, ale v situaci se zničením malajského Boeingu neexistuje žádný důkaz.

Malajský Boeing, letící z Amsterdamu do Kuala Lumpur letu MH17 se zřítil 17. července 2014 u Doněcka. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Kyjev obvinil z úádu opolčence. Podle Ruské federace byl letoun sestřelen ukrajinskou raketou. 

Zdroj: pz.czria.ru