Americké úřady zveřejnily videa a fotografie Su-30 patřící Venezuele a uvedly, že tato stíhačka se údajně nebezpečně přiblížila k americkému letadlu, které bylo v té době v mezinárodním vzdušném prostoru, uvádí Daily Mail. Zároveň Caracas odpověděl, že Američané porušili vzdušný prostor Venezuely a ohrožovali jiná letadla.

Spojené státy uveřejnily video na Twitteru, kde je vidět, že stíhačka Su-30, která byla postavena v Rusku a patří Venezuele, směřuje k „agresivnímu“ sbližování s americkým letadlem EP-3, které sledovalo, nedochází-li k nelegálním pohybům v Karibském moři, píše Daily Mail. K incidentu došlo v pátek. V titulku k videu USA také kritizovaly Rusko za poskytnutí vojenské podpory Nicolasu Madurovi.

Podle slov americké strany Su-30 „agresivně následovala“ americké letadlo v nebezpečné vzdálenosti, „ohrožovala posádku i samotné letadlo“, zatímco oni prováděli „uznanou a mnoha zeměmi schválenou misi“ v mezinárodním vzdušném prostoru.

Venezuela však trvá na tom, že americké vojenské letadlo narušilo její vzdušný prostor během této mise a ohrožovalo jiná letadla, a tvrdí, že tato situace je „zjevná provokace“.

Spolupráce Ruska a Venezuely

V červnu náměstek ministra zahraničních věcí RF Sergej Rjabkov prohlásil, že Moskva bude posilovat venezuelskou armádu, aby mohla čelit nepřátelům. Žádná vojska se tam však Rusko nechystá umísťovat a tato spolupráce má technický charakter.

Během tohoto víkendu Rjabkov, který je na návštěvě hlavního města Venezuely, prohlásil, že ruští vojenští odborníci vyřešili úkoly, které před nimi vyvstaly ve Venezuele, ale v případě nutnosti tam mohou být vysláni znovu.

„To vše vychází z potřeby. Nyní jsou vyřešeny úkoly skupin, které zde nedávno pracovaly. Pokud  vznikne taková situace, že bude někde třeba dalšího úsilí nebo vylepšení, bude to provedeno,“ řekl diplomat novinářům v kuloárech ministerského zasedání koordinačního výboru Hnutí nezúčastněných zemí.

Situace ve Venezuele

Ve Venezuele začaly 21. ledna masové protesty proti prezidentu Nicolasu Madurovi krátce po jeho  přísaze. Juan Guaidó, předseda Národního shromáždění ovládaného opozicí, se nelegálně prohlásil za prozatímního prezidenta. Řada západních zemí v čele s USA ho uznala. Maduro nazval předsedu parlamentu loutkou Spojených států. Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí podpořily Madura jako zákonného prezidenta. V Moskvě prohlásili „prezidentský status“ Guaidóa za neexistující.