USA nechtějí ve střední Evropě Huawei. Pompeo vyrazil do regionu, aby snížil vliv Číny
11. února 2019 Redakce AC24 Ze světa 4946 1
Příští týden se americký ministr zahraničí Mike Pompeo vydá na návštěvu střední Evropy. Podle listu Financial Times se bude snažit zamezit růstu čínského vlivu. Washingtonu dělají mimo jiné starosti i aktivity čínské společnosti Huawei, kterou podezřívají ze špionáže. (Foto:
 

 

 

 

Pompeo navštíví Maďarsko, Slovensko a Polsko. Tyto země jsou součástí čínské iniciativy 16+1, která sdružuje Peking a země střední a východní Evropy. Washingtonu dělá starosti obchodní pronikání Číny do tohoto regionu, stejně jako investice do místní infrastruktury.

Dále se USA obávají, že čínská rozvědka prostřednictvím produktů firmy Huawei provádí v těchto zemích špionážní aktivity. Podle FT američtí vládní představitelé upozorňují na to, že velké množství malých a středně velkých zemí ve střední a východní Evropě, z nichž mnohé mají větší sklon ke korupci, mohou dovolit Číně, aby pronikla do klíčových odvětví a prosazovala svůj vliv uvnitř Evropské unie.

„Dělá nám větší starost čínská přítomnost, přítomnost Huawei, ve střední a východní Evropě než v západní Evropě," cituje FT vysoce postaveného amerického funkcionáře.

V řadě těchto zemí se Huawei dostala do centra politického skandálu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci roku 2018 varoval před technologiemi společností Huawei a ZTE. Premiér Andrej Babiš (ANO) zprvu nařídil úřadu vlády zbavit se veškerých zařízení firmy Huawei, později však couvl. Prezident Miloš Zeman v souvislosti s případem prohlásil, že NÚKIB spolu s BIS ohrozily svými výroky ekonomické zájmy České republiky v Číně.

Podobně reagoval i slovenský premiér Peter Pellegrini, který před měsícem uvedl, že nepovažuje čínskou společnost za hrozbu a varoval politiky, aby „se nestali nástrojem v obchodní válce mezi konkurenty". Kromě Slovenska našla společnosti Huawei zastání i v Maďarsku. List The Wall Street Journal dne 27. ledna informoval o tom, že maďarský premiér Viktor Orbán odmítl americký nátlak, aby se jeho země připojila k boji proti „čínské počítačové špionáži".

Naopak v Polsku došlo kvůli podezření ze špionáže k zatčení zaměstnance Huawei. Čínská společnost jej následně propustila a uvedla, že obvinění nemá nic společného s Huawei. Podle bývalého šéfa polské rozvědky, Grzegorze Maleckiho, se polská vláda tímto gestem snažila naklonit si Washington.

„Tento krok může zhoršit polsko-čínské vztahy, proto příčina tohoto rozhodnutí, které bylo přijato na nejvyšší vládní úrovni, musí být důležitější než udržení dobrých vztahů s Čínou," cituje FT Maleckiho.

Čínský velvyslanec v EU minulý měsíc upozornil, že Huawei a další čínské společnosti v Evropě musí čelit urážkám a diskriminaci. V lednu rovněž americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně obvinilo Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou z podvodů a dalších trestných činů.

Meng Wan-čou, kterou začátkem prosince zadržela ve Vancouveru kanadská policie na žádost USA, a její firmu obviňují mimo jiné z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

V americké administrativě v pátek uvedli, že Spojené státy zvýší svou diplomatickou, obchodní, vojenskou a kulturní přítomnost ve střední Evropě, aby tak mohly danému regionu nabídnout alternativu místo Ruska a Číny.

„Domníváme se, že je tento krok velmi potřebný a měl nastat již dávno," citují FT nejmenovaného amerického funkcionáře. „Nedostatek robustní americké přítomnosti ve střední Evropě v posledních deseti letech vytvořil vakua, která hned zaplnily Rusko a Čína," dodal závěrem.

Zdroj: ft.com

 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


JN
Jaromír Novák
11. února 2019
Souboj mezi ž. a Ž. se přiostřuje ussa neocon sionista potřebuje získat válečné předpolí střední a východní jewropy a to s Huawei by nešlo tak ideálně ,teď ,když Milouš objímač kmet votočil a hraje Trumpetu ,tak jim to vlastně ulehčil . Amšel Bauer to Kurwa má posvěcený od samýho satana a slizký penízky naháněj peklu stále více dušiček.
00