USA mají v plánu poslat válečné lodě do Arktidy
12. ledna 2019 Redakce AC24 Ze světa 6751 1
Šéf amerického námořnictva Richard Spencer uvedl, že Washington v létě vyšle válečné lodě do Arktidy, aby bylo ověřeno jejich fungování ve vysokých zeměpisných šířkách. Informovala o tom agentura USNI News. (Foto: Coast Guard)

 

V říjnu roku 2018 se „Harry Truman" stal první americkou letadlovou lodí, která za 27 let překročila Severní polární kruh. Jeho tažení bylo součástí cvičení NATO v Norsku, které neslo název Trident Juncture. 

NATO otevřeně přiznalo, že hlavním cílem cvičení je prověřit bojeschopnost vojsk za chladných klimatických podmínek a také trénink přesunu velkých jednotek.

Agentura uvádí, že během cvičení neměla letadlová loď Harry Trumanžádné zvláštní potíže. Zato doprovodné lodě se neukázaly v tom nejlepším světle.

Podle Spencera byly křižníky třídy Ticonderoga tou nejnovější třídou amerických lodí, které jsou vybaveny parními systémy pro odstraňování ledu. Modernější lodě touto možností nedisponují.

Kromě toho Spencer vyzval k posílení požadavků společného velení NATO v rámci operace v Arktidě.

Šéf amerického námořnictva se také nemile vyjádřil o ruské činnosti v regionu. Kreml přitom opakovaně zdůraznil, že činnost ruských lodí je realizována pro výzkumné účely a záchranné operace.

„Myslím, že bychom tam měli také hledat výzkumné a záchranné akce," poznamenal ironicky Spencer. Následně sám vysvětlil, že to byla pouhá ironie a dodal, že skutečným cílem USA je zajistit svobodu plavby.

V létě roku 2018 varoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu před hrozbou konfliktu v Arktidě.

Německé média později napsala, že akce USA týkající se „zajištění svobody námořní plavby" budou prováděny v oblastech, které si nárokuje Rusko. A to by podle médií mohlo vést k opakování Kerčského incidentu.

 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


PJ
Premek J
12. ledna 2019
Čím více se ti US militanti snaží se vyrovnat RF, tím rychleji vysají pozlední zbytky rezervních zdrojů a pak jim vyschne penězovod. Nijak se nepoučili z pádu SSSR, natož pak říše Římské.
10
PJ
Premek J
12. ledna 2019
Čím více se ti US militanti snaží se vyrovnat RF, tím rychleji vysají pozlední zbytky rezervních zdrojů a pak jim vyschne penězovod. Nijak se nepoučili z pádu SSSR, natož pak říše Římské.
+ 1