Cílem zavedení ekonomických sankcí proti Moskvě je zbavit Rusko silné armády a námořnictva, což odpovídá zájmům Washingtonu. Toto prohlášení učinil ve vysílání ukrajinské televizní stanice Prjamoj bývalý velvyslanec USA na Ukrajině a ředitel Euroasijského střediska Atlantické rady John Herbst.

„Chceme, aby jejich (ruská) ekonomika byla slabší, protože silná ekonomika podporuje silnou vojenskou moc. A nechceme, aby silná agresivní velmoc měla silnou armádu nebo silné námořnictvo. Proto sankce slouží nesporně našim zájmům," prohlásil Herbst.

Přitom s odvoláním na údaje MMF dodal, že ruské HDP ztrácí kvůli sankcím „více než jedno procento ročně".

Zvláštní zástupce MZV USA pro Ukrajinu Kurt Volker dříve prohlásil, že evropské země a Washington by měly promyslet zavedení dodatečných sankcí proti Rusku po incidentu s ukrajinskými loděmi v Černém moři.

Stálý zástupce Ruska při EU Vladimir Čižov ze své strany poznamenal, že USA využily tohoto incidentu, aby zesílily sankční nátlak na Moskvu ze strany Evropské unie, to se jim ale nepodařilo.

V srpnu byl americkému Kongresu předložen k projednání návrh zákona, který obsahuje balík protiruských opatření, mj. sankce proti novému státnímu dluhu Ruska a státním bankám, mj. Vněšekonobanku, Sberbanku, VTB, Gazprombanku, Rosselchozbanku a Promsvjazbanku.

Média později oznámila s odvoláním na americké senátory, že Kongres USA nestačí podle všeho projednat do konce roku návrh zákona, který předpokládá zavedení nových sankcí a odloží nejspíše hlasování na příští rok.

David Axe

Zdroj: nationalinterest.org