Příští rok bude přemístěna americká divize do Evropy a otestována v Německu, bude to největší přesun za posledních 25 let. To, co obyvatelstvo musí v případě války očekávat, tím se nikdo nezabývá. (Foto: Flickr)

„NATO je v podstatě aliancí svobodných národů, která hájí demokratické zásady proti autoritářským oponentům,“ tvrdí Bradley Bowman z neokonzervativní nadace pro obranu demokracie.  

Je také zřejmé, že hodnoty společenství založené na „zásadách demokracie, individuální svobody a právního státu“ by mělo být čistě defenzivní, války s agresí, porušování mezinárodního práva, únosy, mučení a Guantanamo, „cílené zabíjení“ drony a neexistují žádné zvláštní síly, ničení celých měst nebo podpora represivních režimů. Transatlantická obranná aliance se brání v Hindu Kush, na Středním východě nebo v Africe, ale také v kyberprostoru, a nyní také brání vesmír. Ale nepřátelé jsou jasní: Rusko, nyní i Čína, bylo také vzato, tady by NATO mělo jít také do hospodářské války a odrazit čínskou technologii od Huawei. Ti, kdo tak neučiní, budou odříznuti od toku informací z amerických zpravodajských služeb.

Článek 5, který byl poprvé použit z důvodu teroristických útoků z 11. září na obranu Spojených států proti Al-Káidě napadením Afghánistánu.

Spojené státy také zdaleka nevystoupily z NATO neboť „transatlantické pouto mezi Evropou a Severní Amerikou“ je silné. Nakonec také Donald Trump podepsal společné prohlášení. Podle průzkumu 62 procent občanů USA hodnotí NATO pozitivně. Nakonec je v Evropě rozmístěno 64.000 amerických vojáků, z toho 35.000 pouze v Německu.

Zejména se upozorňuje na to, že příští rok americké ozbrojené síly s některými zeměmi NATO využijí program Defender-Europe 20 k provedení „největšího přesunu amerických jednotek do Evropy na cvičení během posledních 25 let“. Velikost je zdůrazňována znovu a znovu, jako by to bylo o konečném návratu k vojenským rozměrům studené války.

Oznamuje se účast 20 000 vojáků z USA, tj. divize, a 9 000 vojáků rozmístěných v Evropě. Celkem by mělo být 37 000 vojáků, z toho 8.000 z evropských zemí. S národní gardou, která se podle zprávy ze 4. prosince připojí k 7.000 mužům a ženám, by to mělo být 44.000 vojáků.

Vojenský materiál je dodáván ze čtyř amerických států do osmi evropských zemí a poté je dopravován na různé základny nadnárodních asociací. Základny jsou u Antverp (Belgie), Vlissingenu (Nizozemsko), Bremerhavenu a Paldiski (Estonsko).  Další materiál a výzbroj  se použije  z vojenských táborů v Belgii, Německu a Nizozemsku a přepravuje se tisíce kilometrů vlakem a po silnici, což si každý všimne. To vyžaduje použití „desítek tisíc vojáků a civilistů“ v zemích, Bundeswehr hrdě prohlašuje, že Německo je „ústředním logistickým centrem“. Během cvičení v dubnu a květnu 2020 se budou konat další roční cvičení, jako je Sabre Strike 20, Dynamic Front 20 a 5 dalších. Do cvičení by měla být zahrnuta také Gruzie.

Cílem amerických jednotek je být připravené „bojovat a vyhrát proti každému téměř stejnému soupeři v běžném konfliktu o vysoké intenzitě, který se odehrává na různých bojištích“. Cvičení jsou v Belgii, Nizozemsku, samozřejmě v Německu jako hlavní základně, v Polsku a v pobaltských a severských zemích. Zapojeno bude celkem 18 států NATO.

Bundeswehr tvrdí: „Spojené státy se cvičením jasně zavázaly k bezpečnosti Evropy a zároveň ukázaly, že evropské partnery podporují a realizují společné projekty.“ Doposud se praktikovalo pouze přemístění nebo rotace brigády, nyní evropské ozbrojené síly a Německo jako „hostitelská země“ mohou podpořit přemístění divize pětkrát větší. Vždy se můžeme ptát, zda USA chtějí Evropu ochránit nebo si ji připravit jako základnu pro boj „ruskou agresí“.

Musí být vyzkoušeny všechny systémy spojené se „strategickým posílením“ nebo přemístěním větších bojových jednotek, aby se umožnila „kolektivní obrana“ spojeneckých sil a evropská logistika, infrastruktura a interoperabilita. Jde o zaručení „vojenské mobility“, která musí být ve skutečnosti vyzkoušena, nejen simulovaným způsobem.

V budoucnu se bude cvičení takového rozsahu konat každoročně, jednou se zaměřením na Evropu proti Rusku a jednou se zaměřením na tichomořský region proti Číně. To je místo, kde by NATO mělo hrát větší roli.

Válečné hry: A co populace?

Jedna věc je jistá, že se jedná o skutečnou klimatickou událost, NATO pravděpodobně nezaznamená klimatickou stopu, ale bylo by to velmi zajímavé. Koneckonců, emise způsobené ozbrojenými silami jsou často ignorovány. O environmentálních a klimatických důsledcích vojenských zásahů, jako jsou v Afghánistánu, Libyi, Sýrii a Iráku, se stěží diskutuje. Lidé jsou zabíjeni pro dobrou věc a národní bezpečnost, budovy a infrastruktura a životní prostředí jsou zničeny.

Je také zajímavé, že se člověk připravuje na válku s téměř rovnocenným protivníkem, který má stejně jako Rusko jaderné zbraně, ale vojenské plánování je samozřejmě jen o rychlém rozmístění vojsk na frontu. Jaké by byly důsledky takového konfliktu, který by v každém případě způsobil ničivé škody a velké ztráty civilnímu obyvatelstvu na obou stranách? Jak chráníte obyvatelstvo? Musí být bunkry přestavěny a provedeny nálety? Neměla by taková cvičení také poučit lidi o tom, co by se s nimi stalo, kdyby NATO použilo takové válečné hry k eskalaci situace a ke zvýšení nebezpečí skutečného vypuknutí války?

Aby se zvýšil vývoz zbraní, je dobré prohloubit konflikty a vyvolat obavy. Funguje to, jak ukazuje nedávno publikovaná zpráva SIPRI. V roce 2018 byly za 420 miliard amerických dolarů vyvezeny zbraně, což je o 4,6 procenta více než o rok dříve - ale o 47 procent více než v roce 2002! Po válce v Afghánistánu a Iráku byly útoky z 11.září akcelerátory požáru, které přinášely zisky především americkým zbrojním společnostem.

Byl zaznamenán pouze prodej 100 největších obranných společností, Čína byla vyloučena. Skutečné tržby jsou tedy pravděpodobně mnohem vyšší. Americké zbrojní společnosti představovaly 59 procent veškerého prodeje zbraní, o 7,2 procent více než v roce 2017. Pět největších zbrojních společností je v USA. Ruské zbrojní společnosti zaostávají s podílem 8,6 procenta, což bylo méně než v roce 2017, i když Rusko se také silně spoléhá na vývoz zbraní. Na třetím a čtvrtém místě jsou britské a francouzské zbrojní společnosti, německá pátá. Vývoz německých a britských zbrojních společností poklesl.

Zdroj: pz.czheise.de