US Army vynalézá novou výbušninu – „daleko silnější než TNT“
10. července 2018 Redakce AC24 Ze světa 34258 24
Chemickou sloučeninu trinitrotoluen (C7H5N3O6) běžněji známou pod zkratkou TNT vyvinul v Německu v roce 1863 Josef Wilbrand. Ač TNT není tak silný jako dynamit, je daleko stabilnější než většina výbušnin.

A tak vojska celého světa už déle než století taví TNT do granátových pouzder, aby z nich udělal kinetickou energií ničící zbraně. TNT je považován i za tu nejdůležitější složku směsí chemikálií k vytváření působivě vyhlížejících explozí a využívá se i k vyjádření toho, kolik energie se uvolnilo při výbuchu jaderné zbraně, kdy tato se obvykle vyčísluje jako ekvivalent energie počtu tun TNT.

Ale po více než 100 letech dominance nový výzkum z Los Alamos National Labolarory a z Army Research Laboratory vynalez novou, daleko silnější sloučeninu, Bis-oxadiazol (C6H4N6O8), která může z TNT učinit zastaralou záležitost.

Molekulární struktura Bis-oxadiazolu. (Source: OPR&D)

„Ten by mohl být asi 1,5 krát silnější než TNT,“ řekl Davis Chavez, chemik výbušnin v Los Alamos, který na této nové molekule pracoval, když mluvil s Popular Mechanics.“ To je v porovnání s TNT hodně pěkné energetické vylepšení.“
p
Popular Mechanics nejdříve objevil odbornou zprávu s názvem „Bis(1,2,4-osadiazole) Bis(metylén) Dinitrát: Vysoce energetická, odlévatelná výbušnina a plastická ingredience do hnacích látek,“ který vyšel koncem minulého měsíce ve vědecky revidovaném žurnálu Americké chemické společnosti Organic Proces Research & Development.

Chavez řekl Popular Mechanics, že TNT je utvářeno na první pohled neškodnými prvky jako uhlík, vodík, dusík a kyslík (C7H5N3O6). Přirovnal však výbušné sloučeniny k benzínu, kdy uvedl, že výbušniny ale, místo aby si musely brát kyslík jako okysličovadlo spalování ze vzduchu, aby mohly pracovat třeba v motoru, tak mají všechny ingredience potřebné k mohutné explozi už přímo uvnitř sloučeniny.

Zpráva se uchyluje k vysvětlování, jaké jsou „hlavní výhody“ TNT na výrobní lince oproti jiným formám výbušnin: je odlévatelné, což znamená, že výbušninu lze utvářet do forem, a tedy do pouzder granátů a bomb.

„Největší využití pro to je granátech houfnic a děl,“ řekl Popular Mechanics syntézní chemik Jesse Sabatini z Army Research Laboratory (ARL) ze zkušební střelnice v Aberdeen v Marylandu.

TNT má řádu nevýhod, které vedly ke „sháňce po nově vyvinutých odlévatelných výbušninách,“ řekl Sabatiny, které se nelíbí některým vládním agenturám jako Ministerstvo energetiky a Ministerstvo obrany. Sabatini Popular Mechanics řekl, že Armádě dělalo starosti, že TNT a další chemické sloučeniny vytváří během procesu výroby velké množství polutantů znečišťujících prostředí.

„Když děláte TNT, tak je u toho ve skutečnosti trocha odpadu,“ řekl Chavez. „Je tu něco, čemu se říká červená voda, což ten vodní odpad, co zůstane po nitraci TNT. A i potom, když se samotné TNT izoluje, tak se pere v další vodě, a ta voda je odpadem, kterému se říká růžová voda, a i ta má určité ekologické dopady.“

Chemik výbušnin David Chavez předvádí příklad, jak se odlévatelná výbušnina nalévá do měděných forem v Los Alamos National Laboratory, v Techické oblasti 9. (Source: Army)

„Armáda chce pořád vylepšovat výkonnost,“ řekl Sabatini. „Chtějí pořád více bouchání. Chtějí pořád větší sílu. A TNT je na to OK, my ale chceme něco ještě lepšího.“

V roce 2016 syntetizovala ARL Bis-isoxazol, který se ukázal být při výrobě daleko zelenější a přitom odlévatelný, byl s ním ale jeden problém, nová zelená výbušnina nebyla tak silná.

Vědci z ARL tedy kontaktovali kolegy z Los Alamos Laboratories, aby ten recept na výbušninu dotáhli k dokonalosti. Když vědci z Los Alamos nahradili uhlík dalším dusíkem, tak byli sami ohromeni, že ta nová vymazlená sloučenina, co vyrobili, má daleko větší ničivost.

Výsledek tedy je, že ta nová vymazlená chemická sloučenina může nahradit TNT, a ta je teď známa jako Bis-oxadiazol.

„Tím dodatečným dusíkem zvyšujeme hustotu této molekuly a náhrada uhlíku pomáhá vyvážit oxidační činidlo, takže při této reakci lze veškeré palivo využít k uvolnění energie. A když si to výzkumníci v laboratoři syntetizovali, tak s radostí zjistili, že Bis-oxadiazol má tavící teplotu zhruba stejnou jako TNT, což jej činí dobře odlévatelným,“ uvádí se v Popular Mechanics.

Podle vědců se k měření užitečné ničivosti výbušniny používá dvou metod: podle detonační rychlosti a podle detonačního tlaku. Panuje přesvědčení, že Bis-oxadiazol „by mohl mít detonační rychlost kolem 8,18 km/s a detonační tlak 29,4 gigapascalů, v porovnání s asi 7,8 km/s a 26 gigapascaly u Sloučeniny B,“ uvedl Popular Mechanics.

Tento vědec Popular Mechanics řekl, že výroba Bis-oxadiazolu závisí na studiích budoucí toxicity prováděných na Zkušební střelnici v Aberdeen. 

Budou-li výsledky uspokojivé, tak tu novou sloučeninu roztaví do dělostřeleckých granátů, aby ji tam na Zkušební střelnici v Aberdeen vyzkoušeli. Půjde-li vše na dělostřelecké střelnici dobře, tak by mohli vědci zkusit rozběhnout hromadnou výrobu.

Chavez vysvětlil, že průměrný čas pro chemický objev, než se dopracuje až k nasazení v poli, je tak 5 až 10 let. Když je ale ten nový materiál jak silný, tak ještě i zelený pro výrobce, tak tento vědec naznačuje, že by to Pentagon mohl urychlit, aby byl Bis-oxadiazole na nové zelené válčiště nasazen už brzy.

„Ta sloučenina nás určitě nadchla,“ řekl Sabatini.

Abychom to shrnuli, Armáda vyvinula k životnímu prostředí přívětivou výbušninu, která je daleko silnější než TNT. Dá se čekat, že s nasazením této pokročilé výbušniny na bojišti se bude spěchat, aby se stihlo už do příštího kola válek. Vypadá to, že Armáda se stává zelenou…

Zdroj: zerohedge.com

 

Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


PN
petr nope
11. července 2018
Jó,peklo na matičce Zemi musí pokračovat,a navíc s ještě ničivější silou..A jako bonus bude to peklíčko ještě šetrné k životnímu prostředí.Tak to bychom se měli všicni radovat,a řádně úspěch vědců oslavit.
30
Jarin G.
11. července 2018

Ahoj Petře i všichni ostatní!

Všem se omlouvám ze testy, které nemají s článkem nic společného!!!

Příteli Piovarčimu se přepisují příspěvky a reakce a nebo mu nejdou vůbec uveřejnit a on nemůže ani diskutovat. Tak se to snažím nějak "vytestovat"

Toto je reakce A2

Pro zájemce: výsledek tohoto testování bude úplně na konci!

      Díky všem!!!


20
Pepa Zdepa
11. července 2018

Problém asi není všude u každého, ale v prohlížeči. Mně na Opeře se nic nepřepisuje a ani nemám problém s vkládáním příspěvků.

Pepe Zdepa 6 bez vyskakování.

Všechny tyto testíky jsem dělal v jednom zápřahu z jednoho otevření!


20
Pepa Zdepa
11. července 2018
Pepe Zdepa 7 bez vyskakování
20
Jarin G.
11. července 2018

pro Pepu!!!

BOMBA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pepo díky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Přihlásil jsem se také na Opeře, otestoval a žádný problém nebyl! Vše se zobrazilo, nic nepřepsalo! Vše naprosto OK!

Můžu na diskuzi vkládat co chci a nic nemizí, ani se nepřepisuje! A to zůstávám pořád v jedné diskuzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!


20
PE
12
Jarin G.
11. července 2018

Test reakce C2.

Výše vysvětleno!!!


20
JN
Jaromír Novák
11. července 2018
Vjedomí lotři vjedci.Sebedestrukce lidstva,děs a běs ,peklo na zemi.
20
Jarin G.
11. července 2018

Test reakce B2.

Výše vysvětleno!!!


20
PA
Piovarči Aragonit
11. července 2018

s nasazením této pokročilé výbušniny na bojišti se bude spěchat, aby se stihlo už do příštího kola válek

Tak že oni plánujú ďalšie kola vojen

Znie to sarkasticky že pošetria novou ničivejšou muníciou životné prostredie pričom zabijú viac ľudi a živočíchov a zničia viac materiálnych hodnôt ako doteraz

Dúfam že Rusko vymyslí niečo ako KRAKATIT aby sa už žiadne kolo vojen konať nemohlo. Jediná šanca ľudstva je v práve v Rusku

Na Sýrii vidieť ako tam Rusko dokázalo zastabilizovať sizuáciu. Dnes je v§čšina oslobodeného územia opeť osídlovaná obyvateľmi ktorí sa vracajú do svojich domovov.

Problém je len z Divokým Kurdistanom ktorý sa priklonil k USA. USA už ale nebudú korumpovať a skupovať lacno na území Sýrie nerastné bohatstvo a lacnú pracovnú silu. Sýria ostane proruska na dlhé roky.

Juh Sýrie bude čoskoro stabilizovaný a ozbrojená opozícia sa tu stane zákrátko minulosťou

Nedávno, DSP vojská zachytili viac bodov východne a západne od meste Daraa. Miestne zmierenia boli údajne vysporiadané v sídlach  Tafas a al-Yadudah. FSA zdá sa postune kapituluje.

Okolie Daraa je stále užšie zovierané armádou. Buď sa dohodnú na odsune alebo tak či tak zakrátko stratia svoje pozície. FSA sa radšej vzdáva. Odpor je zbytočný keďže opozícia nemôže čakať už žiadnu pomoc a zásah západu zvonku. Rusko to bešteluje a vyjednáva kapituláciu v Daraa.

USA nezasiahnu bolo by to príliš veľké riziko. Rusko tu má zrejme absolútnu vzdušnú prevahu

Click to see the full-size image

Radikáli Vzdať Viac Bojové Tanky, Rakety A Iné Zariadenia Na Sýrskej Armády (Fotografie, Video)

Zbrane a munícia ktorú FSA odovzdáva armáde

Radikáli Vzdať Viac Bojové Tanky, Rakety A Iné Zariadenia Na Sýrskej Armády (Fotografie, Video)

Juh je odzbrojovaný prakticky v mnohých častiach bez boja

Radikáli Vzdať Viac Bojové Tanky, Rakety A Iné Zariadenia Na Sýrskej Armády (Fotografie, Video)

Ide to ako po masle. Je to veľký úspech.

Jarine nemôžem diskutovať

nepustí ma to tu k žiadnemu ďalšiemu príspevku takmer nikde môžem dať len jeden príspevok ale aj keď napíšem príspevok odošlem ho jednoducho zmyzne a neobjavý sa. Čo je toto za web. Človek sa tu musí učiť klučkovať ako v mínovom poli. Je to tu ako vojna, v ktorej ti kradnú čas a úsilie. A nepomáha ani to že odídem s článku a opäť sa vrátim prepisuje mi to vždy prvý príspevok. Nemyslím si že je to náhoda, alebo chybný a sprasený projekt..

http://aragonit11.blogspot.com/2018/07/pprva-tohorocna-kopacska-akcia-na.html


40
Jarin G.
11. července 2018

doplněno v 22:56!!

A sakra Edo!

Zdá se, že na straně AC problém až tak není! Pepa Zdepa používá Operu a nemá problém!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Prohlédni si jeho testy a to, prý, ani jednou nevyskočil z článku!

Já požívám Mozillu Firefox a problém mám! Naštěstí tu mám i Operu, která není výchozím prohlížečem a tak se zkusím přihlásit odtamtud! Uvidíme! (dnes ale ne)

Původní text!!!

Reakce B na svoji reakci A! Bez vyskočení z článku  a ta mi přepsala původní reakci A. Takže reakce sám na sebe, bez vyskočení nelze. Přidat další příspěvel je také problém.

Sám ale na sebe asi ani nereaguji! Spíš doplním původní příspěvek.

Vracím původní (přepsaný) text:

Ahoj Pio! Nejdříve k tvému příspěvku! Opět skvělá práce a díky za ní!  A určitě nemluvím jen za sebe!

Pro jakou další válku tu trhavinu potřebují, fakt netuším, ale pro válku s Ruskem by jim to bylo stejně prd platné!!!Tam by rozhodovaly jiné zbraně a že jich je na ukončení života na planetě Zemi, víc než dost na obou stranách.

 


10
Jarin G.
11. července 2018

2. reakce na Pia a shrnutí testu! (testování pod touto reakcí i jako reakce výše)

Pro každého, koho zajímá výsledek mého testování!

Takže souhlas s tím, že vkládání příspěvků a reakcí sem má do ideálu sakra daleko!

Jen vyskakování z článku není 100% jistotou, že se příspěvek, či reakce nepřepíší!

Přesto se mi podařilo "vytestovat" metodu, která u mě funguje bezpečně!!! Všiml jsem si, že když vstoupím na web a píšu 1. příspěvek či reakci, tak s nimi není nikdy problém!

Takže jsem si teď ověřil, že existuje metoda, jak si být jistý nepřepisováním a i zveřejňováním dalších příspěvků bez omezení v tom samém článku, viz. moje testy výše! Ano, je to sice trochu kostrbaté, ale není to zřejmě dělat u všeho.  Otvírám-li článek poprvé a píši 1. příspěvek, tak se mi  nic nepřepíše! Pokud píšu 1 větu, tak asi také nebudu aktualizovat.

Pokud někdo vymyslí něco lepšího a hlavně bezpečnějšího, budu moc rád!

Podstatou všeho je, že nestačí jen vyskočit z určitého článku a zase se do něj vrátit, to někdy prostě nefunguje a přepisuje se, či nelze dále uveřejňovat, příspěvek se nezobrazí!

Důležité je po vyskočení z článku, aktualizovat web tlačítkem F5 a teprve pak se vrátit do diskuze. Musí se to, bohužel, udělat u každého nového vkládaného příspěvku či reakce, pokud chceme mít jistotu. 

Pozn.: upravovat příspěvky. které už jsou připnuté, jde kdykoliv!

Pio, dej vědět, zda ti to funguje!!!

 

 

 

 


10
Pepa Zdepa
11. července 2018

Já sem na AC24 začal chodit nedávno. Jako prohlížeč používám OPERU a nevšimnul jsem si žádného přepisování a to ani nevyskakuji. Tak jestli to není nějak prohlížečem? Zkusím to na konci, co to dělá.


20
Jarin G.
11. července 2018
Testovací příspěvek 1
20
Jarin G.
11. července 2018
Test reakce D2 sám na sebe.
10
Jarin G.
11. července 2018
Test reakce D3.
10
Jarin G.
11. července 2018
Testovací příspěvek 2. Po vyskočení a obnovení pomocí F5.
10
Jarin G.
11. července 2018

Test č.3.

Vyskočil jsem zpět na nabídku článků a aktualizoval s  pomocí F5!

Takže Pio. Možná to jde i nějak jinak a  je to trochu kostrbaté, ale u vkládání článků to funguje!

Takhle můžeš uvřejnit kolik chceš pžíspěvků!


10
Pepa Zdepa
11. července 2018
Pepe Zdepa 1 bez vyskakování
10
Pepa Zdepa
11. července 2018
Pepe Zdepa 2 bez vyskakování
10
Pepa Zdepa
11. července 2018
Pepe Zdepa 3 bez vyskakování
10
Pepa Zdepa
11. července 2018
Pepe Zdepa 4 bez vyskakování
10
Pepa Zdepa
11. července 2018
Pepe Zdepa 5 bez vyskakování
10
PA
Piovarči Aragonit
12. července 2018

Skúšam po čase aj ja čo to spravý, ale zrejme mám nejako cielene napadnutý počítač malvérom alebo trojákmi.

Spybot stále na ne naráža


10
PA
Piovarči Aragonit
11. července 2018

s nasazením této pokročilé výbušniny na bojišti se bude spěchat, aby se stihlo už do příštího kola válek

Tak že oni plánujú ďalšie kola vojen

Znie to sarkasticky že pošetria novou ničivejšou muníciou životné prostredie pričom zabijú viac ľudi a živočíchov a zničia viac materiálnych hodnôt ako doteraz

Dúfam že Rusko vymyslí niečo ako KRAKATIT aby sa už žiadne kolo vojen konať nemohlo. Jediná šanca ľudstva je v práve v Rusku

Na Sýrii vidieť ako tam Rusko dokázalo zastabilizovať sizuáciu. Dnes je v§čšina oslobodeného územia opeť osídlovaná obyvateľmi ktorí sa vracajú do svojich domovov.

Problém je len z Divokým Kurdistanom ktorý sa priklonil k USA. USA už ale nebudú korumpovať a skupovať lacno na území Sýrie nerastné bohatstvo a lacnú pracovnú silu. Sýria ostane proruska na dlhé roky.

Juh Sýrie bude čoskoro stabilizovaný a ozbrojená opozícia sa tu stane zákrátko minulosťou

Nedávno, DSP vojská zachytili viac bodov východne a západne od meste Daraa. Miestne zmierenia boli údajne vysporiadané v sídlach  Tafas a al-Yadudah. FSA zdá sa postune kapituluje.

Okolie Daraa je stále užšie zovierané armádou. Buď sa dohodnú na odsune alebo tak či tak zakrátko stratia svoje pozície. FSA sa radšej vzdáva. Odpor je zbytočný keďže opozícia nemôže čakať už žiadnu pomoc a zásah západu zvonku. Rusko to bešteluje a vyjednáva kapituláciu v Daraa.

USA nezasiahnu bolo by to príliš veľké riziko. Rusko tu má zrejme absolútnu vzdušnú prevahu

Click to see the full-size image

Radikáli Vzdať Viac Bojové Tanky, Rakety A Iné Zariadenia Na Sýrskej Armády (Fotografie, Video)

Zbrane a munícia ktorú FSA odovzdáva armáde

Radikáli Vzdať Viac Bojové Tanky, Rakety A Iné Zariadenia Na Sýrskej Armády (Fotografie, Video)

Juh je odzbrojovaný prakticky v mnohých častiach bez boja

Radikáli Vzdať Viac Bojové Tanky, Rakety A Iné Zariadenia Na Sýrskej Armády (Fotografie, Video)

Ide to ako po masle. Je to veľký úspech.

Jarine nemôžem diskutovať

nepustí ma to tu k žiadnemu ďalšiemu príspevku takmer nikde môžem dať len jeden príspevok ale aj keď napíšem príspevok odošlem ho jednoducho zmyzne a neobjavý sa. Čo je toto za web. Človek sa tu musí učiť klučkovať ako v mínovom poli. Je to tu ako vojna, v ktorej ti kradnú čas a úsilie. A nepomáha ani to že odídem s článku a opäť sa vrátim prepisuje mi to vždy prvý príspevok. Nemyslím si že je to náhoda, alebo chybný a sprasený projekt..

http://aragonit11.blogspot.com/2018/07/pprva-tohorocna-kopacska-akcia-na.html

+ 4