Stepan Poltorak, ukrajinský ministr obrany prohlásil, že ukrajinské lodě začnou znovu projíždět přes Kerčský průliv, když na to budou připraveny námořní síly země a Kyjev bude mít plnou podporu ze strany Západu. (Foto: Youtube)

„Provedeme průjezd Kerčským průlivem, protože pokud takové pokusy odmítneme, bude to znamenat, že Azovské moře a naše území ztratíme. Průjezd vykonáme až při plné připravenosti našeho loďstva a potvrzené plné podpoře našich partnerů, “uvedl Stepan Poltorak.

Připomeňme, že koncem listopadu ruské pohraniční stráže zadržely tři ukrajinské lodě s 24 členy posádky v Kerčském průlivu. FSB tvrdí, že nelegálně překročili ruské hranice. Všichni ukrajinští námořníci byli zatčeni.  Ruské úřady nazvaly incident provokací Kyjeva, jehož cílem bylo zvýšit předvolební preference současného prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka.

Západní země odsoudily akce Ruska. Začátkem dubna se členové NATO dohodli na balíčku opatření na podporu Ukrajiny a Gruzie v Černém moři. Jde o společná cvičení, výměnu informací a návštěvy lodí NATO v ukrajinských a gruzínských přístavech.

 „Naše pozice jsou jasné: jakékoli zisky NATO v oblasti Černého moře jsou z vojenského hlediska nesmyslné. Nebudou posilovat bezpečnost ani regionu, ani NATO, pouze budou spojeni s dalšími vojenskými riziky,“ řekl Alexander Gruško, náměstek ruského ministra zahraničí a dodal, „pokud jsou z naší strany vyžadována další vojensko-technická opatření, tak je provedeme.“

Alexander Gruško vyjádřil naději, že všechny strany budou dodržovat Montreuxskou úmluvu, která vylučuje militarizaci Černého moře. Připomeňme, že úmluva přijatá v roce 1936 určuje způsob využívání černomořských úžin Bospor a Dardanely loděmi.

Dokument neukládá žádná omezení obchodním lodím žádných zemí - mohou volně projíždět průlivy jak v době míru, tak ve válce. Pro válečné lodě jsou však stanovena omezení velikosti a délky pobytu. Zejména pobyt lodí ze států nesousedících s Černým mořem  je omezen na 21 dní.

Lodě členských zemí NATO pravidelně navštěvují černomořské přístavy. Tak, 1. dubna, španělská fregata F81 “Santa Maria” a kanadský FHH333 “Toronto” kotvily v přístavu Oděsa – přijely do Černého moře se účastnit manévrů PASSEX.

V březnu byly v přístavu Oděsa zakotveny lodě (fregata TCG Barbaros a útočný člun TCG Marti) jiného člena NATO, Turecka. Pravidelné jsou výlety na amerických lodích. V lednu, například, Donald Cook raketový torpédoborec a Fort McHenry námořní útočná loď amerického námořnictva byly umístěny v Černém moři.

Zdroj:  pz.cz