Ukrajinský ministr obrany: Kerčskou úžinou s pomocí Západu projedeme
14. dubna 2019 Redakce AC24 Ze světa 7007 5
Stepan Poltorak, ukrajinský ministr obrany prohlásil, že ukrajinské lodě začnou znovu projíždět přes Kerčský průliv, když na to budou připraveny námořní síly země a Kyjev bude mít plnou podporu ze strany Západu. (Foto: Youtube)
 

 
Loading...

„Provedeme průjezd Kerčským průlivem, protože pokud takové pokusy odmítneme, bude to znamenat, že Azovské moře a naše území ztratíme. Průjezd vykonáme až při plné připravenosti našeho loďstva a potvrzené plné podpoře našich partnerů, “uvedl Stepan Poltorak.

Připomeňme, že koncem listopadu ruské pohraniční stráže zadržely tři ukrajinské lodě s 24 členy posádky v Kerčském průlivu. FSB tvrdí, že nelegálně překročili ruské hranice. Všichni ukrajinští námořníci byli zatčeni.  Ruské úřady nazvaly incident provokací Kyjeva, jehož cílem bylo zvýšit předvolební preference současného prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka.

Západní země odsoudily akce Ruska. Začátkem dubna se členové NATO dohodli na balíčku opatření na podporu Ukrajiny a Gruzie v Černém moři. Jde o společná cvičení, výměnu informací a návštěvy lodí NATO v ukrajinských a gruzínských přístavech.

 „Naše pozice jsou jasné: jakékoli zisky NATO v oblasti Černého moře jsou z vojenského hlediska nesmyslné. Nebudou posilovat bezpečnost ani regionu, ani NATO, pouze budou spojeni s dalšími vojenskými riziky,“ řekl Alexander Gruško, náměstek ruského ministra zahraničí a dodal, „pokud jsou z naší strany vyžadována další vojensko-technická opatření, tak je provedeme.“

Alexander Gruško vyjádřil naději, že všechny strany budou dodržovat Montreuxskou úmluvu, která vylučuje militarizaci Černého moře. Připomeňme, že úmluva přijatá v roce 1936 určuje způsob využívání černomořských úžin Bospor a Dardanely loděmi.

Dokument neukládá žádná omezení obchodním lodím žádných zemí - mohou volně projíždět průlivy jak v době míru, tak ve válce. Pro válečné lodě jsou však stanovena omezení velikosti a délky pobytu. Zejména pobyt lodí ze států nesousedících s Černým mořem  je omezen na 21 dní.

Lodě členských zemí NATO pravidelně navštěvují černomořské přístavy. Tak, 1. dubna, španělská fregata F81 “Santa Maria” a kanadský FHH333 “Toronto” kotvily v přístavu Oděsa – přijely do Černého moře se účastnit manévrů PASSEX.

V březnu byly v přístavu Oděsa zakotveny lodě (fregata TCG Barbaros a útočný člun TCG Marti) jiného člena NATO, Turecka. Pravidelné jsou výlety na amerických lodích. V lednu, například, Donald Cook raketový torpédoborec a Fort McHenry námořní útočná loď amerického námořnictva byly umístěny v Černém moři.

Zdroj: pz.cz

 

Vážení čtenáři, přispět na provoz vašeho nezávislého zpravodajství můžete na:

2000597440 / 2010
IBAN: CZ1120100000002000597440
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 
 
Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
14. dubna 2019

Bez dohody s Ruskom neprejdete nikam. Rusko to tam ľahko zablokuje loďstvom a môže te sa ísť akurád tak sánkovať.

https://aragonit11.blogspot.com/2018/11/blog-post_21.html


50
JN
Jiří Novák
15. dubna 2019
Demokracie zřejmě už jen generuje čím dál tím větší debily. Vždyť už nic jinýho neslyšíme než jen debilní demokraticko-politický kydy.
30
EP
Eduard Piovarči
15. dubna 2019
Ve Fašington Postu pláčou, že puč ve Venezuele se nepovedl a že venezuelská armáda je dál věrná "režimu Madura": https://www.washingtonpost.com/world/na ... 20b0e4dfef
20
PP
paja paja
15. dubna 2019
Vážení ukrajinští přátelé měli byste se radši starat, abyste nechcípli hlady. A američtí protektoři ti vás s lehkým srdcem nechají chcípnout.
30
EP
Eduard Piovarči
15. dubna 2019

Presne tak americkým prospektori nechajú Ukrajincov kludne poscípať, alebo ich nechajú pozabíjať ako kanonenfutr.

Ukrajinci stále ešte nepochopili že ide o ich decimovanie a úplné vyrabovanie. Odrbali ich majdanom ako nás nežnou revolúciou, ktorá poslúžila len papalášom a novodobím oligarchom ako je Haščák z Penty, ktorá vytvára zisky z povinného zdravotného poistenia, ktorá vlastní jedovatú protiruskú tlač na Slovensku a ktorá si objednala vraždu aby mohla povaliť Ficovú vlád

http://aragonit9.blogspot.com/2017/12/terenny-prieskum-2.html


30