Hlavní americké sítě, Twitter a WhatsApp ve vlastnictví Facebooku, se staly důležitou součástí strategie Talibanu k obsazení Afghánistánu a převzetí vedení země, uvedla TV stanice Fox News. (Foto: Flickr)
Jak poznamenal člen Sněmovny reprezentantů USA James Comer, tyto společnosti blokují v Americe konzervativce a naopak pomáhají teroristům v Afghánistánu posílit jejich moc, a to lze považovat za „akt vojenské agrese“.
Hostem TV stanice Fox News byl druhý nejstarší člen sněmovního výboru pro dohled a reformu, James Comer z Kentucky.
Dnes mluvíme o závažném případu dvojího standardu ze strany Twitteru a Facebooku WhatsApp, kteří byli obviněni z napomáhání nástupu moci k Talibanu. Hnutí využívá tyto platformy k šíření své teroristické propagandy, provádění svých propagandistických operací a sdílení svých válečných plánů, dokonce i řízení vlády. Stejné sociální sítě přitom ve Spojených státech blokují konzervativce.
Co na to říkáte?
James Commer: Toto je další facka IT gigantů. Jejich politika dvojího standardu je neuvěřitelná. Jedna věc je jednat v nejlepším zájmu demokratů, pokud jste liberální IT korporace z Kalifornie. Ale dovolit Talibanu a dalším džihádistům používat vaši platformu nejen k plánování nepřátelských akcí, ale také k náboru podobně smýšlejících teroristů do jejich řad je zcela nepřijatelné.
Diskutujeme o způsobech, jak postavit tyto IT giganty před soud … Myslím, že Kongres bude muset vypracovat samostatný zákon. Nyní se hodně mluví o zrušení § 230 zákona o slušnosti v oblasti telekomunikací z roku 1996, který zaručuje imunitu vůči internetovým platformám pro publikování obsahu třetích stran. Facebook nyní dokonce nakupuje reklamy v obchodních publikacích a naléhá na Kongres, aby tuto sekci zrušil. A to mě přivádí k názoru, že taková opatření nemusí být účinná, pokud jde o to, aby se velké sociální sítě zodpovídaly, jak bychom chtěli.
Podle mého názoru budeme muset zvážit vyhlídky na ukládání pokut Komisí pro cenné papíry a burzy společnostem, jako je Twitter, které odmítají podniknout kroky proti teroristům, kteří nadále používají jejich platformu. A tato platforma působivě přispěla ke komunikaci Talibanu s lidmi a do určité míry přispěla k dobytí Kábulu. Poté si nedokážu představit, jak mohou členové Kongresu zůstat neaktivní, což umožňuje velkým sociálním médiím cenzurovat konzervativce a komunikovat s teroristy.
Jak víte, kongresmane, Taliban používá Twitter a WhatsApp, aby v podstatě převzal kontrolu nad Afghánistánem. Zástupce Talibanu má 287.000 předplatitelů. Používají Twitter, aby všechny přesvědčili, že změna moci byla mírová, navzdory zprávám, které naznačují něco jiného. Právě jsme odvysílali zprávy o střelbě bojovníků Talibanu v částech Kábulu. Propaganda zároveň trvá na tom, že se město s Talibanem šťastně setkalo, situaci má pod kontrolou.
Pomocí sociálních sítí koordinují své síly, plány nepřátelských akcí, z telefonních čísel v WhatsAppu diskutují o podmínkách kapitulace. Na Twitteru oznamují nová vládní nařízení pro celou zemi, dělají oficiální prohlášení a odesílají naléhavé e -maily na WhatsApp. Mluvíme o něčem mnohem hlubším, než jen o propagandě. Ke správě země používají sociální média. To je něco zásadně jiného. Nyní je to teroristická země, která k vládnutí využívá sociální média. Co s tím dělat?
James Commer: Twitter pro mě znamená akt vojenské agrese. Jedná se o trestné činy. Sociální síť pomáhá teroristické organizaci a vůbec se za ni nestydí. Na otázku za posledních 48 hodin, zda hodlá Taliban zakázat, stejně jako ostatní sociální sítě, Twitter odpověděl: „Ne, necháme je zůstat na platformě, pokud budou zveřejňovat pravdivé informace.“ Jejich informace neodpovídají pravdě. Bavíme se zde o falešných zprávách a dezinformacích. Tvrdí, že dobyli město ( Kábul) bez krveprolití. A toto tvrzení není pravdivé. Víme to jistě.
Situace je depresivní. Twitter se chová nestydatě. A Facebook samozřejmě hraje dvojí hru: tvrdí, že na svou platformu nepovolí Taliban, ale zároveň volně funguje na WhatsApp. Tato sociální síť byla důležitou součástí strategie Talibanu převzít Afghánistán a přijímat nové členy a také, jak jste poznamenali, vyjednávání podmínek mírových dohod s našimi rivaly.
Tak to je další facka od IT gigantů. Nejenže cenzurují konzervativce a zakazují lidem, jako je prezident Trump a někteří moji další republikánští kolegové na Twitteru, ale také umožňují Talibanu zůstat na svých platformách a klidně to přiznat.
Zdroj: pz.cz