Turecko nezmění svou politiku pod nátlakem hrozeb, prohlásil turecký viceprezident Fuat Oktay v reakci na prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa, který pohrozil, že zničí tureckou ekonomiku. (Foto: Vikipedi)

Trump předtím na svém Twitteru pohrozil, že „zničí ekonomiku Turecka“, pokud Ankara, podle jeho názoru, „překročí přípustné hranice“. Podle jeho slov Turecko, Evropa a další země „musí dohlížet na zadržené bojovníky IS* a jejich rodiny“.

„Naše poselství mezinárodnímu společenství je jasné: Turecko není zemí, která jedná pod vlivem hrozeb. Určíme si svou vlastní cestu a sami si přeřízneme pupeční šňůru, jakmile to uznáme za vhodné. Nikdy za žádnou cenu nedopustíme vytvoření teroristického koridoru u našich hranic. Naše stanovisko k zajištění klidu našich hranic a budoucnosti syrských bratrů i vůči územní celistvosti Sýrie a její politické jednotě zůstane nezměněno,“ řekl Oktay během svého vystoupení v Ankaře.

Podle jeho slov se již 370 tisíc syrských uprchlíků vrátilo domů do oblastí na severozápadě Sýrie, kde Turecko provedlo operace Štít Eufratu a Olivová větev.

„Teď je na řadě vytvoření bezpečnostní zóny na východě od Eufratu. Turecko ukáže teroristům, kteří ohrožují naši zemi z jižních hranic, kde je jejich místo, a také bude podporovat  návrat syrských uprchlíků do vlasti,“ dodal turecký viceprezident.

Washington dříve uvedl, že americká armáda se nezúčastní turecké vojenské operace na severu Sýrie. V tiskové zprávě Bílého domu, uveřejněné po telefonickém rozhovoru mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a jeho tureckým kolegou Tayyipem Erdoganem, bylo uvedeno, že Turecko bude nyní odpovědné za všechny militanty IS* zajaté za poslední dva roky po porážce teroristické skupiny Spojenými státy.

Erdogan prohlásil, že v nejbližších dnech bude možné učinit rozhodnutí o turecké operaci v severní Sýrii na východ od Eufratu. Dodal, že cílem operace bude vyčistit syrské území u hranice s Tureckem od sebeobranných sil syrských Kurdů, vytvořit tam bezpečnostní zónu a umístit syrské uprchlíky, kteří se nacházejí v Turecku.

Zdroj:  washingtonpost.com