Turecko nemá v úmyslu vstoupit do konfliktu s Ruskem v syrské provincii Idlib kvůli zhoršení situace v regionu. Sdělil to ve čtvrtek v rozhovoru v televizi CNN Turk turecký ministr národní obrany Hulusi Akar. (Foto: Afcent)

„Nemáme v úmyslu střetnout se s Ruskem. Naše jednání (o Idlibu, pozn. red.) nedosáhla bezvýchodné situace, budou pokračovat. Naše pozorovací stanoviště budou i nadále fungovat,“ uvedl ministr. Zároveň řekl, že zhoršení situace v syrském Idlibu neovlivní turecké plány na rozmístění ruských protiletadlových raketových systémů S-400.

„Zavázali jsme se k dohodám o S-400 a koupili je. Pokračuje školení a montážní práce se provádějí podle plánu. Někdy po dubnu budou uvedeny do provozu,“ řekl v rozhovoru.
Uvedl, že také pokračují jednání o využití vzdušného prostoru pro Idlib. Obtíže mohou být překonány, pokud nebude Rusko proti, dodal s tím, že jejich cílem je uzavřít příměří.

Při odpovědi na otázku, zda Turecko opět mění směr ke Spojeným státům, odpověděl, že „mají různá jednání s cílem chránit jejch zájmy a práva“.

„Jednáme s Ruskem, Íránem, Čínou. Není to v rozporu se skutečností, že jsme členem NATO. Plníme všechny své povinnosti. Ať se nás nikdo nesnaží vytlačit ven. To, že máme problémy s NATO, neznamená odchod z Aliance,“ dodal.

Diskuse o vzdušném prostoru

Ministr obrany také sdělil, že Ankara diskutuje s Moskvou o možném využití vzdušného prostoru Sýrie. Zároveň v rozhovoru popsal podmínky, za kterých opustí Turecko Sýrii. „Bude vytvořena ústava, budou se konat zákonné volby, bude zavedeno právní vedení země, bude ustaven demokratický stát, každý zaujme své místo, my také zaujmeme své místo.“

Kromě toho se nechal slyšet, že Turecko nevybízí USA k přímému vojenskému zásahu do situace v syrském Idlibu, Washington ale může do Turecka vyslat protiraketové raketové systémy Patriot.

„Spojené státy dělají prohlášení o podpoře nás v Idlibu. Samozřejmě nemluvíme o to, že se tam objeví američtí vojáci. Řeč může jít o podpoře ve smyslu baterií Patriot, možná z jiných zemí Evropy. Takové návrhy oceníme,“ řekl ministr.

„Bohužel Rusko neuspokojuje plně naše požadavky na využití syrského vzdušného prostoru. Nyní je důležité, abychom jej mohli plně využívat. V tomto směru je pokrok, jednáme, téma je stále na programu,“ sdělil k tématu.

Situace v Sýrii

Turecký prezident Tayyip Erdogan dříve uvedl, že Turecko dosud nedosáhlo uspokojivého výsledku při jednáních s Ruskou federací o syrském Idlibu a je připraveno na zahájení vojenské operace v tomto regionu. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov to označil za nejhorší scénář.

Erdogan již dříve řekl, že vyzval svého ruského protějška Vladimira Putina, aby vyvinul tlak na syrského prezidenta Bašára Asada za účelem zastavení ofenzívy syrské armády v provincii Idlib a její stažení do konce února od tureckých pozorovatelských stanovišť. Jinak Erdogan hrozil vojenskou reakcí.

Proturečtí bojovníci podporováni tureckým dělostřelectvem ve čtvrtek prolomili obranu syrské armády v Qminasu a Nayrabu. Ruský Su-24 zaútočil na teroristy, což umožnilo syrským jednotkám úspěšně odrazit všechny útoky. Uvádí se, že bylo zničeno několik kusů techniky – jeden tank, šest bojových vozidel pěchoty a pět pickupů vyzbrojených zbraněmi velkého kalibru.

V roce 2017 dosáhly v Nur-Sultanu (dříve Astana, pozn. red.) Rusko, Turecko a Írán dohody, podle níž v Sýrii vznikly čtyři tzv. deeskalační zóny. Tři z nich se v roce 2018 dostaly pod kontrolu Damašku. Čtvrtá – v provincii Idlib a v částech sousedních provincií Latákie, Hamá a Allepo – dosud nepodlehla syrské vládě. Větší část tohoto území je pod kontrolou teroristů. V září 2018 se Rusko a Turecko v Soči dohodly na vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde je současně více než tucet různých jednotek.

Ozbrojený konflikt v Sýrii trvá od roku 2011. Na konci roku 2017 bylo vyhlášeno vítězství nad teroristickou skupinou IS v Sýrii a Iráku. V některých částech země pokračují čistky od militantů. V současné době se dostává do popředí politické řešení, obnovení Sýrie a návrat uprchlíků.

Zdroj: snews.com