Americký prezident Donald Trump ve středu ve Washingtonu oznámil zavedení 25procentních cel na dovoz všech automobilů, které nejsou vyrobeny ve Spojených státech. Informují o tom světové tiskové agentury. (Foto: Flickr)

„To, co se chystáme udělat, je 25procentní clo na všechny automobily, které nejsou vyrobeny ve Spojených státech. Pokud budou vyrobeny v USA, budou zcela bezcelní,“ řekl na tiskové konferenci.

V platnost vstoupí 2. dubna, upřesnil Trump. Podle amerického listu The Washington Post se cla budou vztahovat na hotové automobily, ale ne na automobilové díly. Další cla mají být oznámena příští týden. Bílý dům tvrdí, že tento krok podpoří domácí výrobu.

Trump od svého návratu do prezidentského úřadu koncem ledna již zavedl cla na hlavní obchodní partnery USA Kanadu, Mexiko a Čínu. Zavedl také 25% cla na dovoz oceli a hliníku z celého světa.

Cla na automobilový průmysl budou další ranou pro společnosti v tomto odvětví, které již čelí nejistotě a předchozí vlně cel. Podle ekonomů by mohly zvýšit náklady výrobců, kteří, pokud je nebudou schopni absorbovat, je mohou přenést na spotřebitele.

Kromě automobilového průmyslu plánuje Trump rozsáhlá cla také na odvětví, jako jsou farmaceutický průmysl a polovodiče.

EU bude reagovat na cla

Evropská unie bude reagovat na zavedení amerických dovozních cel na automobily. Ve středu večer to prohlásila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení 25procentních cel na dovoz všech automobilů, které nejsou vyrobeny ve Spojených státech.

Šéfka EU v oficiálním prohlášení uvedla, že lituje rozhodnutí Spojených států uvalit cla na vývoz automobilů z Evropy.

„Automobilový průmysl je hnací silou inovací, konkurenceschopnosti a vysoce kvalitních pracovních míst díky hluboce integrovaným dodavatelským řetězcům na obou stranách Atlantiku,“ vysvětlila von der Leyenová. Zopakovala, že cla jsou vlastně daně a jsou špatná pro podniky a ještě horší pro spotřebitele, a to jak ve Spojených státech, tak v Evropské unii.

„Toto oznámení nyní zvážíme spolu s dalšími opatřeními, která Spojené státy plánují přijmout v nadcházejících dnech. EU bude i nadále hledat řešení na základě jednání a zároveň chránit své hospodářské zájmy,“ uvedl šéf Evropské komise. V závěru svého prohlášení upřesnila, že EU jako významná obchodní velmoc a silné společenství 27 členských států bude spolupracovat na ochraně svých pracovníků, podniků a spotřebitelů, a to v celé Evropské unii.