Trump označil shutdown v USA za humanitární krizi a poslal vzkaz kongresmanům
12. ledna 2019 Redakce AC24 Ze světa 5751 0
„Demokraté se musí vrátit do Washingtonu a začít pracovat na tom, aby byl shutdown ukončen a aby byla zároveň zastavena i děsivá humanitární krize na jižní hranici. Očekávám vás v Bílém domě! " napsal Trump na svém Twitteru.

Americký prezident Donald Trump označil tzv. shutdown, tedy dočasné omezení fungování federálních úřadů kvůli nedostatku rozpočtu, za humanitární krizi. Zároveň vyzval demokraty k tomu, aby se i o víkendu vrátili do Washingtonu a vykonali tam potřebnou práci.

Podle jeho slov by demokraté dokázali problém shutdownu vyřešit za 15 minut.

„Zavolejte svému senátorovi nebo kongresmance / kongresmanovi. A řekněte jim, aby to udělali! Humanitární krize," dodal prezident Spojených států.

V sobotu shutdown překonal historický rekord svého trvání. Stále však nemá konce — administrativa a Kongres se totiž připravují na dlouhodobé pokračování tohoto vzdorování.

Kvůli rozpočtové krizi trpí stovky tisíc úředníků a dodavatelů, většina obyčejných Američanů však není tímto děním zasažena. Prezident Donald Trump i nadále požaduje částku 5,6 miliard dolarů na ochranu hranic a výstavbu zdi na hranicích s Mexikem. Rozpočet bez tohoto článku odmítá podepsat. Demokraté, kteří získali kontrolu v Sněmovně reprezentantů nového svolání Kongresu, nechtějí o stavbě zdi ani slyšet a nazývají tuto krizi „uměle vyvolanou".

K nejdéle trvajícímu shutdownu došlo v prosinci roku 1995 až lednu roku 1996. Tehdy trval celkem 21 dní. Současný shutdown, který začal 22. prosince 2018, bude trvat již 22. den po sobě.

 
 

 

 
Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor