V Grónsku okomentovali záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa koupit největší ostrov na zemi. Ministerstvo zahraničních věcí ostrova zveřejnilo reakci na Twitteru.

„Grónsko je bohaté na cenné zdroje, jako jsou minerály, nejčistější voda a led, zásoby ryb, mořské plody, obnovitelná energie a je novou oblastí dobrodružného turismu. Jsme otevřeni podnikání, ne prodeji,“ uvádí se v komentáři.

Dříve americký list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje v Bílém domě informoval, že americký prezident zvažuje nápad, který se týkal nákupu ostrova.  Jde také o možnost rozšíření vojenské přítomnosti Spojených státu v Arktidě.

Uvádělo se, že část poradců amerického prezidenta podpořila myšlenku o nákupu ostrova, jiní to však zase pokládali za pomíjivý nápad, který nebude nikdy realizován. Není také známo, zda sám Trump bere tuto myšlenku vážně.

Na informace WSJ zareagoval i bývalý dánský premiér  Lars Lokke Rasmussen, který na Twitteru přirovnal zprávu k aprílovému žertu.

Grónsko je největší ostrov světa ležící mezi Severním ledovým a Atlantickým oceánem. Formálně patří pod Dánské království, má ale širokou autonomii. Grónská vláda řeší mj. všechny vnitřní otázky a kontroluje všechny užitkové nerosty ostrova. Dánsko si zachovává jen kontrolu obrany, zahraničí a peněžní politiky. Obyvatelstvo Grónska činí asi 56 tisíc lidí.

Na severu Grónska, v oblasti Qaasuitsup, se nachází také letecká základna USA – Thule Air Base. Jde o nejsevernější americkou základnu postavenou v roce 1951. Leží asi 1200 kilometrů od polárního kruhu. Základna je vybavená odposlechovým zařízením a systémem včasné výstrahy pro detekci balistických střel.

Trumpova myšlenka o nákupu Grónska není zcela nová. Po 2. světové válce nabízel prezident Harry Truman Dánsku sto milionů dolarů za tento ostrov, transakce však byla odmítnuta. Ministerstvo zahraničí USA zkoumalo možnost nákupu ostrova už v roce 1867.