To někteří nerozdýchají. Macron se příští rok zúčastní oslav 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem s Putinem
9. září 2019 Redakce AC24 Ze světa 17865 4
Francouzský prezident Emmanuel Macron se v příštím roce zúčastní oslav u příležitosti 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Účast v pondělí potvrdil šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian během zahájení jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. (Foto: Wikimedia)

Loading...
 
 
 
loading...

V srpnu asistent ruského prezidenta Jurij Ušakov oznámil, že Kreml do Moskvy pozval Macrona a další hlavy států na oslavy vítězství nad nacismem. Tehdy uvedl, že Paříž potvrdila, že Macron přijede do ruského hlavního města v květnu 2020.

Asistent ruského prezidenta také sdělil, že 17 státních lídrů již potvrdilo účast na vzpomínkových akcích v Moskvě. Ušakov uvedl vedoucí činitele Indie, Kuby, Francie, Česka, Venezuely, Moldavska, Běloruska, Arménie a Srbska.

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky mluvil s francouzským kolegou Emmanuelem Macronem. Uvádí se na portálu Kremlu.

V rozhovoru Putin Macronovi řekl, že pořad jednání dalšího summitu normandské čtyřky má být důkladně připraven, rovněž upozornil na nutnost splnění Kyjevem dohod dosažených na schůzkách v Paříži a Berlíně v letech 2015-2016. Jde zejména o odpoutání sil a techniky na dělící linii na Donbasu a o zakotvení v písemné podobě Steinmeierovy formule.

„Během projednání vyhlídek na překonání vnitřního ukrajinského konfliktu bylo zdůrazněno, že minské dohody o urovnání nemají alternativu,“ praví se ve zprávě.

Prezidenti také pozitivně vyhodnotili výměnu vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou podle formule 35 za 35. Putin a Macron vyslovili naději, že tato humanitární akce přispěje k normalizaci vztahů mezi Moskvou a Kyjevem.

Výměna vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou se konala 7. září. Letadlo speciální jednotky Rossija přistálo s Rusy na palubě v Moskvě. Přibližně ve stejném čase přistálo na letišti Borispol letadlo s ukrajinskými vězni. Mezi nimi byl novinář agentury RIA Novosti Ukrajina Kirill Vyšinský, jenž v sobotu dorazil do Ruska, a ukrajinský režisér Oleh Sencov, který se vrátil do Kyjeva.

Šojgu vyzdvihl snahu o dosažení nového impulsu ve vzájemných vztazích

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na schůzce s francouzskou kolegyní Florencí Parlyovou vyzdvihl snahu obou zemí o nový impuls ve spolupráci ve strategické sféře.

„Sdílím vaši snahu o dosažení dnes konkrétních výsledků za účelem vzniku nového impulsu v našich vztazích ve strategické sféře. Chtěl bych říct, že hodláme jít v spolupráci tak daleko, jak jsou připraveni naši francouzští kolegové,“ řekl.

Šojgu připomněl, že strany již měly důkladná telefonní jednání 3. září, během kterých projednaly bezpečnost v Evropě a další základní otázky pořadu dvoustranných jednání.

Parlyová se předtím vyslovila pro upřímný dialog s Ruskem o geostrategických výzvách.

Zdroj: snews.com

 
 
Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
10. září 2019

A nebudú USA kvôli tomu embargovať celé Francúzko?

https://aragonit11.blogspot.com/2018/12/akcia-v-dychotomii-krivana-v-az-14.html


00
EP
Eduard Piovarči
10. září 2019

„Prozatím asi budeme nenormální.“ Šojgu odpověděl na výzvu amerického ministra obrany vůči Rusku

Ministr obrany RF Sergej Šojgu

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi

Svět

21:01 09.09.2019(aktualizováno 21:15 09.09.2019) Získat krátkou URL

251962

Ministr obrany RF Sergej Šojgu odpověděl na výzvu svého amerického kolegy vůči Rusku, aby bylo „normální zemí“ a sdílelo západní hodnoty, a prohlásil, že RF bude prozatím „nenormální“.

„Je těžké něco dodat, jediné, co chci říct – my asi prozatím budeme „nenormální“, řekl Šojgu po jednání 2+2 Rusko – Francie.

Pentagon minulý týden uvedl požadavky vůči Rusku ohledně spolupráce. Podle amerického ministra obrany Marka Espera by se Rusko mělo chovat jako normální stát.

„Bylo by skvělé, kdyby se Rusko mohlo chovat jako normálnější země, která sdílí západní hodnoty, které sdílí USA, Francie a další naši spojenci v NATO. <...> Rusko musí změnit své chování a chovat se v souladu s pravidly a normami, které jsme stanovili. To je nejlepší způsob, jak se pohybovat kupředu," prohlásil ministr na tiskové konferenci v Paříži.

Esper vyjádřil politování, že se nyní země nacházejí v podobné situaci. „Naším cílem je pokusit se uvést je (Rusko - pozn.red.) na nejlepší cestu, kde můžeme pracovat společně a nesoustředit se na neshody, ale na to, v čem se shodneme, a spolupracovat za účelem naší společné ekonomické prosperity, prosazovat naše hodnoty a zájmy," uzavřel Esper. 

Předtím Macron prohlásil, že odstrkovat Rusko od Evropy je velká strategická chyba, bez hluboké revize vztahů s Moskvou není možný nový evropský projekt.  Uvedl, že zůstávat ve válce pozic s Ruskem, stejně jako „jednat z pozice slabého vůči Rusku" není v zájmu Francie, a proto je podle jeho názoru ,,třeba přehodnotit tuto gramatiku (vztahů s Ruskem - pozn.red.) velmi hluboko".

https://cz.sputniknews.com/svet/2019090910654186-prozatim-asi-budeme-nenormalni-sojgu-odpovedel-na-vyzvu-americkeho-ministra-obrany-vuci-rusku/


00
LL
loz loz
10. září 2019

falešní frantíci se před bankrotem a totální islamizací začínají lísat .....   pochopili, že jim už není pomoci...................

Oplaťme jim Mnichov a hoďme je přes palubu !no


00
RK
Rudolf Kavan
10. září 2019

Nevim, co se stalo v zakulisi.

* Muellerovo vysetrovani skoncilo fiaskem, tak se Trump castecne vratil k realismu?

* Konecne si uplne uvedomili, ze Cina je dnes cislo jedna a propadli panice?

* Mysleli si, ze Rusko zastrasi a udupou, nic takoveho se nestalo a jsou z toho vyjeveni?

* Rusku dosla trpelivost a reklo: zkrotte ty svoje neocony, prestante s tou kampani proti nam nebo my po zuby vyzbrojime Iran?

* Evropanum se rozbresklo, ze budou prvni na rane, kdyz si Americani udelaji z Evropy jadernou strelnici?

Rudolf Kavan

 


00