Tento evropský stát má ve svých zásobách pouze jeden zlatý slitek, zbytek je v New Yorku
7. května 2019 Redakce AC24 Ze světa 6521 4
Banka Estonska, která letos slaví sté výročí, odhalila tajemství zlatých rezerv republiky. Ukázalo se, že tamní centrální banka má ve svých zásobách pouze jeden zlatý slitek. A spíše se jedná o muzejní exponát. (Foto: Wikimedia)
 

 

 

 

Zlaté rezervy Estonska činí pouze 256 kilogramů, přičemž prakticky všechny zásoby drahých kovů nejsou uloženy v Tallinu, ale v New Yorku. V živém vysílání místní televize to uvedl šéf oddělení finančních trhů Banky Estonska Fabio Filipozzi.

Podle něj bylo rozhodnutí uchovávat zlaté rezervy republiky v zahraničních bankách učiněno již před 100 lety, a to v době vyhlášení nezávislého Estonska. Zástupce estonské centrální banky také dodal, že to bylo uděláno „z bezpečnostních důvodů“.

V Bance Estonska je uložen pouze jeden zlatý slitek o hmotnosti 11 kilogramů a je pouze o tři roky mladší než samotná centrální banka. Jeho odhadovaná hodnota činí kolem půl milionu eur. Není však dostatečně „čistý“ na to, aby byl využit na finančních trzích. Tento slitek tak může být označen spíše za muzejní exponát.

Na otázku, proč má Estonsko tak skromnou zásobu zlata, Fabio Filipozzi odpověděl, že po obnovení nezávislosti republiky byla část zlata prodána a peníze, které byly tímto prodejem získány, byly investovány do jiných likvidních finančních nástrojů, jako jsou dluhopisy a akcie.

Podle portálu Trading Economics se Estonsko, pokud jde o zlaté rezervy, v žebříčku evropských zemí nachází na předposledním místě, přičemž ustupuje jen Maltě s rezervami 90 kg. Pro srovnání, zlaté rezervy České republiky v prvním čtvrtletí roku 2019 činily 8,40 tun.

Zdroj: tradingeconomics.com

 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


RR
radim rulik
7. května 2019
takže nemá nic, uSS jim to ukradlo pod záminkou "bezpečí" a tam to rokradli a nahradili wolframem :-D Estonsko si to zaslouží za své nemocné politiky :)  

 

 


10
EP
Eduard Piovarči
7. května 2019
Tak tak čo je v Amerike už ako keby nebolo. Zlodeji z USA si nejaký dôvod na zabavenie toho zlata už nájdu. Estónci sú chudobní ako kostolné myši:-)
00
Ares Mlok
8. května 2019
Stát může být chudej jak kostelní myš, má-li bohaté občany...
00
VC
Vítězslav Crha
8. května 2019
Jedině idiotský stát vedený loutkami a podvodnými individui se vzdá svého pokladu jako symbolu svrchovanosti a záruky hodnot financí v budoucnu. V podstatě nebudou mít nikdy vlastní měnu, protože ty papírky nebudou mít o co hodnotově opřít. Tak že se vlastní blbostí připravili o státnost a samostatnost vládnout. Budou navěky pouze v područí kohosi, kdo rozhodně nebude mít na etapě upřednostňovat práva místních občanů. Když blbost kvete a zemi řídí blázni, tak je to k zbláznění pro všechny. A SSSR už neexistuje. Pasáčci ovcí a paliči jejich exkrementů, to bude daň za tupost.
00
RR
radim rulik
7. května 2019
takže nemá nic, uSS jim to ukradlo pod záminkou "bezpečí" a tam to rokradli a nahradili wolframem :-D Estonsko si to zaslouží za své nemocné politiky :)  

 

 

+ 1