Takto zareagovala Čína na slova Čaputové o porušování lidských práv
12. července 2019 Redakce AC24 Ze světa 13927 3
Čína se ve čtvrtek ohradila vůči kritice ze strany Slovenska a Velké Británie, ohledně dodržování lidských práv. Informovala o tom agentura AFP. (Foto: Alexandra Иunderlнkovб)

 
 
loading...
 

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na středečním setkání s ministrem zahraničních věcí Čínské lidové republiky Wang Imem vyjádřila obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidských práv v Číně. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt také upozornil na věznění aktivistů a uvedl, že země, které zneužívají novinářů, by měly zaplatit „diplomatickou cenu“.

Mluvčí čínského resortu diplomacie Keng Šuang upozornil na to, že Hunt, který se chce stát premiérem, by neměl „využívat Čínu“ pro získávání voličských hlasů. Poznamenal také, že ministr Wang I mluvil na setkání s Čaputovou o „obrovském pokroku“, co se týče politik v oblasti lidských práv, etnických menšin a náboženství.

Keng Šuang se také vyjádřil k otevřenému dopisu, který velvyslanci 22 členských zemí OSN napsali ve středu vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, jakož i Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), a ve kterém odsoudili útlak Ujgurů ze strany čínské vlády. List podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí „útočí, očerňuje a neoprávněně obviňuje Čínu“.

„Je to veřejná politizace otázek lidských práv a bezdůvodně zasahuje do vnitřních záležitostí Číny,“ uvedl Keng na pravidelném brífinku pro média.

Signatáři dopisu, ve kterém podepsané země vyjádřili znepokojení nad „ověřenými zprávami o neoprávněném zadržování, sledování a omezeních namířených převážně proti Ujgurům a jiným menšinám v (autonomní oblasti) Sin-ťiang“, jsou mimo jiné Austrálie, Británie, Kanada, Francie, Německo a Japonsko.

Podle odhadů OSN se v internačních táborech v Číně v současnosti nachází přibližně milion Ujgurů a příslušníků dalších turkotatarských menšin. Osoby, které tyto tábory zažily, vydávají svědectví o mučení, podvýživě a bití vězňů.

Čína podobná obvinění odmítá a tvrdí, že jde o střediska odborného vzdělávání, kam jsou muslimští Ujguři posíláni na politickou a pracovní převýchovu. Jejich internací chce Peking, jak tvrdí, bojovat proti šíření extremistické ideologie, terorismu a separatismu. Ujguři jsou velké turkotatarské, převážně muslimské etnikum žijící v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny.

Dříve prezidentka Zuzana Čaputová překvapila svým postojem vůči Číně. Ministrovi zahraničních věcí asijské země vytkla porušování lidských práv. O svém kroku a stanovisku slovenská prezidentka informovala na Facebooku.

Podle Čaputové by společným cílem Slovenska a Číny měl být další rozvoj oboustranných vztahů v duchu vzájemného respektu a dialogu, který bude založen na hodnotách, které Slovensko jako člen Evropské unie vyznává.

Zdroj: slovensko.hnonline.sk

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
12. července 2019

Nech sa prezidentka Čaputová radšej stará o to aby doma neživorili dôchodcovia na 260 Eurových dôchodkoch. Takto tírať seniorov v absolútnom nedostatku je NEĽUDSKÉ pani prezidentka.

Najprv si urobte poriadok doma, preto že hodnoty ktoré vyznávate sú falošné ak trpia na Slovensku absolútnym nedostatkom všetkého dôchodcovia s najnižšími dôchodkami, napriek tomu že celý život pracovali je to aj vaša zodpovednosť aj vaša vina.

A keď radikálni Ujguri prídu na Slovensko aby vám nepadlá sánka prekvapením preto že bojújú na strane teroristov v Sýrii

https://aragonit11.blogspot.com/2018/11/blog-post.html


00