Švédsko v Baltském moři spouští novou „přísně tajnou“ špionážní loď
19. dubna 2019 Redakce AC24 Ze světa 3089 0
HMS Artemis, nová švédska průzkumná loď, má nahradit loď HMS Orion, která svoji službu ukončí, a pokračovat v průzkumné činnosti v Baltském moři.

 

 
 
 
 

Novou výzvědnou loď vybudoval Saab Kockums pro švédskou armádu a ve středu byla spuštěna na vodu Baltského moře, uvádí švédský deník Expressen.

74 metrů dlouhá a 14 metrů široká špionážní loď byla oficiálně pojmenována HMS Artemis po řecké bohyni lovu a bohyni Měsíce. Loď postavil subdodavatel firmy Saab Kockums - společnost Nauta Shipyard v polské Gdyni, tato společnost je součástí polské obranné skupiny PGZ.

„Švédské ozbrojené síly a námořnictvo společně s Národním obranným rozhlasovým střediskem obdrží způsobilé a moderní zpravodajské (SIGINT) plavidlo, které zvýší jejich schopnosti,“ řekl generální ředitel švédské vládní agentury Defence Materiel Administration (FMV) Göran Mårtensson.

Mårtensson popsal lod’ HMS Artemis jako dlouho očekávanou v návaznosti na velkou potřebu nového zpravodajského SIGINT plavidla. Jeho předchůdce HMS Orion ve službě působil 35 let.

„Ve srovnání s HMS Orion, který byl spuštěn na vodu v roce 1984, má nová loď velkou technickou výhodu a také lepší pracovní a životní prostředí na palubě, zvýšenou provozní spolehlivost a lepší vlastnosti elektromagnetické kompatibility, to znamená, jak zařízení ovlivňuje ostatní okolní elektronická zařízení a jak citlivá jsou zařízení pro externí elektronické rušení,“ řekl manažer projektu Peter Andersson.

Přesné vybavení lodi HMS Artemis zůstává přísně tajné. Pobřežní průzkum zůstane, nicméně byl popisován jako priorita, protože námořní plavidla se mohou dostat blíž ke zdroji a zachytit i slabé signály.

Švédské námořnictvo se skládá z lodních a ponorkových námořních jednotek, stejně jako jednotek pobřežní obrany. Jeho jedinou námořní základnou je Karlskrona v souostroví Blekinge.

Město s 35 000 obyvateli bylo založeno v roce 1680 konkrétně jako námořní základna pro své dobře chráněné místo bez ledů, stejně jako v blízkosti švédského bývalého nepřítele Dánska. Loděnice Karlskrona již dlouho byla největším průmyslovým zaměstnavatelem ve Švédsku.

Zdroj: expressen.se

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor