Je očividné, že americký prezident vystavil vedení NATO do docela trapné situace. (Foto: Pxfuel)

Stahování části amerického vojenského kontingentu z Německa nebude rychlé, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Tento proces bude spojen nejen s přemístěním armády, ale také s přemístěním jejich rodin, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při videokonferenci německého institutu GIGA.

„Dosud nebyla učiněna žádná rozhodnutí o tom, jak realizovat takový záměr stáhnout část kontingentu. A já, jako generální tajemník NATO, nemůžu spekulovat o informacích o datu. Mohu říci, že samozřejmě v Německu bylo mnoho (amerických) vojáků natrvalo. To mluvíme o rodinách, o trvalém bydlení. Nejde jen o přesun vojenských jednotek, který se provádí rychle – jsou to trvale umístěné síly, jejichž pohyb bude trvat déle,“ citovala generálního tajemníka RIA Novosti.

Stoltenberg dodal, že plán na případné stažení dosud nebyl dohodnut.

„Dosud není jasné, jak budou tito vojáci staženi. Například zda bude diskutováno, zda je nejdříve stáhnou do Spojených států a poté je distribuují na jiná místa, nebo se znovu přesměrují do Evropy. Dosud neexistuje dohoda o těchto otázkách,“ řekl.

Nedávno Trump slíbil snížit počet amerických vojáků v Německu z 34,5 na 25 tisíc lidí, protože Berlín opozdil své platby NATO.

Polsko uvedlo, že je připraveno financovat přítomnost amerických jednotek na svém území, a navrhlo, aby Spojené státy rozmístily nepřetržitě americkou obrněnou divizi, přičemž náklady budou činit zhruba 1,5–2 miliard dolarů.

Ovšem tento návrh byl předložen mimo NATO, bilaterálně. Polský prezident Andrzej Duda navrhl pojmenovat základnu Fort Trump. Německá vláda však upozornila, že by tento tah mohl být v rozporu se Zakládajícím aktem Rusko-NATO.

Zdroj: pz.cz, ria.ru