Oficiální mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Číny, Chua Čchung-jing, prohlásila, že slova amerického miliardáře a finančníka George Sorosa, který označil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za největšího nepřítele otevřené společnosti, nejsou hodna ani jakéhokoli vyvrácení.

Soros, který hovořil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, uvedl, že Čína není jediným autoritářským režimem na světě, ale je tím nejbohatším, nejmocnějším a nejmodernějším z nich.

A to podle Sorosa činí Si Ťin-pchinga nejnebezpečnějším nepřítelem otevřených společností. Finančník dále vyjádřil své obavy týkající se čínských společností ZTE a Huawei a jejich plánů na dobytí technologického trhu 5G.

„I já jsem si tohoto sdělení všimla. Je zcela zřejmé, kdo otevírá dveře a staví silnice a kdo zavírá dveře a staví stěny. Výroky různých jednotlivců, v nichž je černé vydáváno za bílé, jsou zkreslené skutečnostmi, které jsou naprosto bezvýznamné a nezaslouží si ani aby byly vyvráceny," prohlásila na briefingu Chua Čchung-jing.

Také uvedla, že doufá, že příslušní lidé ve Spojených státech budou na rozvoj Číny pohlížet spravedlivěji, racionálněji a objektivněji.

George Soros je americký finančník a investor. Na jeho práci je však často pohlíženo různě — tento miliardář je totiž často označován za finančního spekulanta. Společnost Quantum Sorum získala za 40 let svého působení rekordních 35 miliard dolarů za tzv. hedgeové fondy. Jen v hypoteční krizi v USA získal finančník asi dva miliardy dolarů.

Soros se také aktivně zajímá o politiku — jeho fondy byly opakovaně obviněny z organizování pokusu o změnu vlády v řadě států. Sám finančník nepopírá, že jeho peníze pomohly uskutečnit např. oranžovou revoluci na Ukrajině v roce 2004 a tzv. euromajdan v roce 2013.

V řadě zemí byl také obviněn z toho, že zasahoval do vnitřních záležitostí daných států. Poslední zemí, kde Sorosova nadace přestala fungovat, je Turecko. Stalo se tak poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan obvinil miliardáře z financování protestů proti vládě v roce 2013.

V Rusku jsou od roku 2015 jeho organizace Open Society Institute a Open Society Foundations považovány za nežádoucí. Úřad generálního prokurátora Ruska uvedl, že Sorosovy organizace ohrožují základy ústavního systému Ruské federacea bezpečnost státu.