Kalifornie, která v posledních desetiletích masivně prosazovala adaptaci solárních panelů, aby získala více „čisté“ energie, se nyní stává problémem pro skládky. (Foto: Flickr)
Po 1,3 milionu instalací solárních panelů se podle Yahoo první nápor panelů blíží ke konci svého „typického 25 až 30letého životního cyklu“.
A nyní k příběhu o „čisté energii“: mnoho panelů „končí na skládkách, kde v některých případech mohou potenciálně kontaminovat podzemní vody toxickými těžkými kovy, jako je olovo, selen a kadmium“, uvádí zpráva.
Jeden z odborníků řekl serveru Yahoo, že pouze 1 z 10 panelů je skutečně recyklován – zbytek přispívá k „nákladním vozům odpadu“, z nichž některé jsou podle zprávy kontaminované.
Sam Vanderhoof, expert na solární průmysl a šéf společnosti Recycle PV Solar, řekl Yahoo: „Odvětví má být ekologické. Ale ve skutečnosti jde jen o peníze.“
Kalifornie prosazuje solární energii od roku 2006, kdy stát schválil dotace ve výši 3,3 miliardy dolarů. Nyní asi 15 % energie ve státě pochází ze solárních panelů – to však popírá ekologickou katastrofu, kterou se stala jejich likvidace.
Přestože je asi 80 % panelů recyklovatelných, proces demontáže panelů za účelem získání jednotlivých materiálů – včetně skla a křemíku – je „nesmírně obtížný“.
Serasu Duran, odborný asistent na Haskayne School of Business na univerzitě v Calgary v Kanadě, k tomu uvedl: „V současné době je to velmi obtížné: „Tento odpad se pravděpodobně objeví dříve, než jsme očekávali, a bude to obrovské množství odpadu. Zatímco se však veškerá pozornost soustředila na budování této obnovitelné kapacity, příliš se neuvažovalo o konci životnosti těchto technologií.“
AJ Orben, viceprezident společnosti We Recycle Solar, dodal: „Není pochyb o tom, že v příštích zhruba deseti letech dojde k nárůstu solárních panelů, které se dostanou do odpadu. O tom nikdy nebylo pochyb.“
Je zatěžující naučit ty, kteří panely mají, co v nich je a jak je správně recyklovat. Většina spotřebitelů si toxickou povahu panelů neuvědomuje. A stejně jako většina ostatních věcí, které je třeba dotovat, aby byly přijaty, nedává recyklace panelů ekonomický smysl, dodává zpráva:
Recyklace solárních panelů není jednoduchý proces. K oddělení hliníkového rámu a rozvodné skříně od panelu, aniž by se roztříštily na skleněné střepy, je zapotřebí vysoce specializované vybavení a pracovníci. K zahřívání panelů za účelem získání křemíku se používají specializované pece.
Ve většině států jsou panely klasifikovány jako nebezpečné materiály, což vyžaduje nákladná omezení týkající se balení, přepravy a skladování. (Převážná většina solárních panelů pro domácnosti v USA jsou panely z krystalického křemíku, které mohou obsahovat olovo, i když v novějších panelech je jeho výskyt menší.
Tenkovrstvé solární panely, které obsahují kadmium a selen, se používají především v užitkových aplikacích). Orben uvedl, že ekonomická stránka procesu nedává přesvědčivé argumenty pro recyklaci.
Amanda Bybeeová, spoluzakladatelka společnosti SolarRecycle.org, uvedla: „V současné době je recyklace odpadů v ČR velmi náročná: „Je tu informační mezera, technologická mezera a finanční mezera, na které pracujeme.“
A přestože Kalifornie reguluje způsob sběru panelů, nemění to konečné určení mnoha materiálů, řekl Orben: „To, co toto [pravidlo] dělá, ve skutečnosti pouze mění způsob, jakým se s tímto materiálem nakládá, jak se s ním nakládá, jak se skladuje a jak se přepravuje. Nemění způsob, jakým je tento materiál skutečně zpracováván.“
Drew Johnstone, analytik udržitelnosti ve společnosti Santa Monica, dospěl k závěru: „Za několik let to bude opravdu velký problém, takže by bylo vhodné, aby místní samosprávy, okresní, státní a může to jít i na federální úrovni, měly plán pro všechny tyto panely, jejichž životnost skončí za 10 až 15 let.“
Zdroj: yahoo.com