Bývalý pracovník amerických zvláštních služeb Edward Snowden ve své knize vzpomínek Osobní věc (Permanent Record) vysvětlil důvody, které ho přiměly uveřejnit tajné dokumenty amerických zvláštních služeb. Knihu, která se dostane do prodeje 17. září. (Foto: Flickr)

„Ústavní systém funguje jako celek pouze tehdy, pokud všechna tři jeho odvětví fungují náležitým způsobem. Když všechna tři nejen přestanou pracovat, ale přestanou vědomě a koordinovaně, výsledkem je kultura beztrestnosti. Pochopil jsem, že jsem byl nenormální, když jsem si myslel, že Nejvyšší soud nebo Kongres nebo Obama, který se distancoval od administrativy George Bushe mladšího, někdy předvolají k odpovědnosti zpravodajskou službu – ať už za cokoliv,“ píše Snowden.

„Nastala doba přijmout tu skutečnost, že zpravodajská služba se cítí být nad zákonem, a vzhledem k tomu, do jaké míry je systém zničen, má v tom pravdu. Výzvědné společenství pochopilo pravidla našeho systému lépe než lidé, kteří ho vytvořili, a použilo tyto znalosti ke svým cílům. ,Nabourali se‘ do Ústavy,“ je přesvědčen Snowden.

Podle jeho názoru jedinou přiměřenou odpovědí na trestný čin podobného rozsahu bylo zveřejnění tajných programů.

„Úplné odhalení aparátu hromadného sledování, ne mnou, ale prostředky masových informací – v podstatě čtvrtým odvětvím americké moci, chráněným listinou práv – to byla jediná odpověď, která byla přiměřená rozsahu trestného činu,“ vysvětlil Snowden své rozhodnutí.  

Snowden v červnu 2013 předal novinám Washington Post a Guardian řadu tajných materiálů o programech sledování zvláštních služeb USA a Velké Británie na internetu. Odletěl do Hongkongu a odtud do Moskvy, kde se nějakou dobu nacházel v tranzitní zóně letiště Šeremeťjevo.

Rusko poskytlo Snowdenovi dočasný azyl na dobu jednoho roku za podmínky, že přestane provádět činnost proti USA. V srpnu 2014 Snowden dostal povolení k pobytu na tři roky, což mu dává možnost cestovat nejen po Rusku, ale i za jeho hranicemi. V lednu 2017 bylo Snowdenovi prodlouženo povolení k pobytu do roku 2020.

Zdroj:  theguardian.com