Sněmovna reprezentantů USA vyzvala viceprezidenta Penceho, aby Trumpa zbavil moci
13. ledna 2021 Redakce AC24 Ze světa 5504 0
Sněmovna reprezentantů Kongresu USA přijala rezoluci, která viceprezidentu Miku Pencemu navrhuje, aby prezidenta Donalda Trumpa zbavil moci, což sám Pence předem odmítl. (Foto: WIkimedia)

 

 
 
 

Pro rezoluci hlasovalo 223 poslanců, proti jich bylo 205. Dokument podpořil pouze jeden republikán. Žádný z demokratů nehlasoval proti.

Rezoluce viceprezidenta vyzývá, aby využil 25. dodatek Ústavy USA o neschopnosti prezidenta vykonávat své povinnosti. V takovém případě Pence s podporou většiny členů administrativy může Trumpa odvolat a obsadit jeho místo, dokud Kongres nepotvrdí toto rozhodnutí.

Demokraté vyhrožují, že pokud Pence neudělá, co chtějí, oznámí prezidentovi impeachment ve Sněmovně reprezentantů na základě obvinění z podněcování vzpoury. Pro odvolání prezidenta jsou přitom nutné dvě třetiny hlasů senátorů, takový počet však demokraté zatím nemají. Navíc Senát Kongresu nemusí stihnout projednat obvinění do konce Trumpova volebního období.

Samotný Pence v úterý písemně informoval předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, že je proti odvolání Trumpa na základě 25. dodatku Ústavy USA. Poznamenal, že zmíněný dodatek „není prostředkem potrestání a uzurpace“. Jeho použití by podle něj „vytvořilo strašný precedent“.

AC24.cz je také na GAB a Telegramu.

Zdroj: timeslive.co.za

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor