Situace eskaluje: Turecko nasazuje raketové systémy do Idlibu a očekává podporu USA. Moskva reaguje
12. února 2020 Redakce AC24 Ze světa 28710 4
Raketové systémy jsou dodávány na místo tureckých pozorovacích stanovišť v syrském Idlibu. Takovou informaci hlásí agentura Anadolu. (Foto:

 

 
 
 
 

Kolona sestavená z 15 nákladních vozidel s vícenásobnými raketovými systémy z různých vojenských jednotek v Turecku přijela do oblasti Reyhanli v provincii Hatay na hranici se syrským Idlibem.Technika byla převezena za zvýšených bezpečnostních opatření.

Dříve turecký prezident Tayyip Erdogan obvinil Moskvu a Damašek z útoků proti civilistům v Idlibu a oznámil, že Ankara hodlá zaútočit na syrská vojska i mimo deeskalační zónu, pokud bude Damašek pokračovat v ofenzívě. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva a Damašek nezasáhly civilní obyvatelstvo Sýrie, všechny útoky byly provedeny výhradně proti teroristickým skupinám.

Konkrétní podpora

Turecký ministr obrany Hulusi Akar řekl svému americkému protějšku Markovi Esperovi během jednání na okraji ministerského zasedání NATO v Bruselu, že Ankara očekává od USA a NATO konkrétnější podporu ohledně situace v Idlibu. Uvedlo to turecké ministerstvo obrany.

V pondělí turecké ministerstvo obrany oznámilo, že pět tureckých vojáků bylo zabito a pět bylo zraněno v důsledku ostřelování pozorovacích stanovišť v Idlibu ze strany turecké armády. V reakci na to pak turecké ozbrojené síly vystřelily na 115 cílů syrské armády a zasáhly 101 syrských vojáků.

„Akar se v Bruselu setkal s ministrem obrany USA Markem Esperem, vyměnili si názory na bezpečnostní otázky v Sýrii a Iráku. Náš ministr vyjádřil spokojenost s prohlášeními amerických úřadů o nejnovějších událostech v Idlibu. Byla zdůrazněna důležitost toho, aby Spojené státy a NATO poskytly konkrétnější podporu,“ hovoří se v prohlášení tureckého ministerstva obrany.

Reakce Zacharovové

K situaci sdělila pár slov také mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Podle ní by mělo Turecko dvakrát popřemýšet, než se obrátí k NATO ohledně podpory situace kolem syrského Idlibu.

„Vzhledem k tomu, že tato organizace je podle (francouzského prezidenta, pozn. red.) Macrona ve stavu mozkové smrti, myslím, že je nutné dvakrát popřemýšlet, než se na ně obrátí. Je však svrchovaným právem členů této úžasné organizace rozhodnout, co by měli dělat,“ uvedla.

„Mám otázku – jaký je účel této žádosti? Pokud by mělo NATO potenciál vyřešit krizi v tomto regionu, myslím, že by již dávno v tom bylo zainteresováno. Tento potenciál prostě neexistuje. Ne, neexistuje,“ uvedla.

Erdogan dříve uváděl, že vyzval svého ruského protějška Vladimira Putina k vyvinutí tlaku na syrského lídra Bašára Asada, aby syrská vojska pozastavila svou ofenzívu v Idlibu a odstoupila od tureckých pozorovacích stanovišť. V opačném případě Erdogan vyhrožoval vojenskou reakcí.

V roce 2017 dosáhly v Nur-Sultanu (dříve Astana, pozn. red.) Rusko, Turecko a Írán dohody, podle níž v Sýrii vznikly čtyři tzv. deeskalační zóny. Tři z nich se v roce 2018 dostaly pod kontrolu Damašku. Čtvrtá – v provincii Idlib a v částech sousedních provincií Latákie, Hamá a Allepo – dosud nepodlehla syrské vládě. Větší část tohoto území je pod kontrolou teroristů. V září 2018 se Rusko a Turecko v Soči dohodly na vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde je současně více než tucet různých jednotek

Zdroj: snews.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
12. února 2020

No bude to zaujímavé do Idlíbu tiahnu koloný tureckej ťažkej bojovej techniky a Sýrska armáda zatiaľ bravúrne operuje a zaberá územie okolo Aleppa tak aby Aleppo už nebolo v dostrele Idlíbskych džihádistov.

Nuž bude to ešte pekná mela. Sýrska armáda musí jednať rýchlo a bravúrne.

https://aragonit11.blogspot.com/2020/02/koronavirus-operacia-syrskej-armady-v.html

https://aragonit11.blogspot.com/2020/01/sprava-o-skupiny-aragonit-v-2019-eduard.html


20
PP
paja paja
13. února 2020
A co jako pohledává Turek v Sýrii?
00
MM
mlhoš mlhoš
14. února 2020
Kupuje od pindosov sýrsku ropu a predáva ju ako svoju
00