Po čtvrtečním severokorejském zkušebním odpálení mezikontinentální balistické rakety (ICBM), které bylo všeobecně označováno jako zaznamenání historicky nejdelšího letu balistické rakety v zemi, došlo k dalším událostem. (Foto: X)

Nejprve Jižní Korea uvalila nové sankce na více než tucet severokorejských osob a subjektů. Soul odpálení ostře odsoudil. Je pravděpodobné, že Spojené státy své sankce ještě více zpřísní. 

Kim Čong-un však podle očekávání vrátil úder. Jeho slova citovala státní agentura KCNA: Kim Čong-un uvedl v prohlášení, že „nový typ ICBM dokázal před celým světem, že hegemonní postavení, které jsme si zajistili v oblasti vývoje a výroby jaderných nosičů stejného druhu, je naprosto nezvratné“.

Představitelé Pchjongjangu mezitím označili mohutnou raketu, kterou označili za „nejsilnější strategickou raketu na světě“, za novou ICBM Hwasong-19. Vzhledem k tomu, že ICBM schopné nést jadernou hlavici mohou doletět do vzdálenosti několika tisíc kilometrů, byla by taková raketa schopna zasáhnout kontinentální Spojené státy. A nikomu neuniklo ani načasování, neboť se jednalo o pouhých několik dní před americkými prezidentskými volbami.

„Může být uložena a přemístěna kdekoli, což umožňuje vynikající mobilitu, utajení a schopnost přežití,“ řekl Kim o raketě. Státní média následně zveřejnila pečlivě sestříhané, vysoce kvalitní záběry „dokonalého“ odpálení rakety, které se v pátek široce rozšířily:

„Větší délka pravděpodobně znamená větší kapacitu paliva, což přímo ovlivňuje tah a potenciálně zvyšuje dolet,“ dodal Kim.

A nová prohlášení severokorejského ministra zahraničí Choe Son Huie naznačují, že napětí ve vztazích se Západem je vyšší než kdy jindy. Z Moskvy, kde se setkává s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, uvedla, že její země se dostává pod jadernou hrozbu ze strany USA a Jižní Koreje.

„Obvinila Spojené státy a Jižní Koreu z plánování jaderného úderu proti její zemi,“ píše v pátek agentura Reuters. „Důkazy na podporu svého tvrzení nepředložila, ale hovořila o pravidelných konzultacích mezi Washingtonem a Soulem, na kterých prý takové spiknutí probíhá.“

Nejvyšší diplomatka rovněž přislíbila, že Severní Korea nepřestane pomáhat Rusku, dokud nedosáhne „vítězství “ na bojišti na Ukrajině.

Pchjongjang a Moskva v uplynulém roce prohlubovaly své obranné vazby, když letos v létě uzavřely nový pakt, a Kreml to uvedl jako právní základ pro hostování severokorejských vojáků v Rusku.

Zdroj: newsmax.com