Hlava Pentagonu Mark Esper prohlásil, že v případě prodloužení smlouvy o snižování počtu strategických útočných zbraní (START III) má zahrnout všechny nové ruské zbraně. (Foto: Fox)

„Je jasné, že se snaží (pozn. Rusko) rozšířit svůj strategický jaderný arzenál, aby dokázalo čelit USA,“ řekl v rozhovoru pro Fox News.

Esper učinil předpoklad, že Moskva má rakety s plochou dráhou letu vybavené jadernými hlavicemi namířené na Evropu, které podléhají smlouvě o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). „Je to špatné,“ poznamenal ministr obrany. Nevysvětlil ale, jak se dá spojit do jedné smlouvy rakety zařazené do START III a INF.

INF a START III

SSSR a USA podepsaly START III v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny systémy balistických a raket s plochou dráhou letu s pozemní základnou středního (1000-5500 km) a kratšího (500-1000 km) doletu. V říjnu 2018 Trump prohlásil, že USA vystupují ze smlouvy kvůli „nedodržení“ Moskvou jejích bodů, žádné důkazy však americká strana neposkytla. V roce 2019 pozastavilo Rusko v reakci na akce USA svoji účast ve smlouvě INF. START III podepsaná v roce 2010 Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem stanoví vzájemné snížení počtu jaderných bojových hlavic na 1 550 kusů, mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérech na 700 kusů.

Je to jediná platná smlouva mezi Ruskem a USA o omezení zbraní. Její termín vyprší v roce 2021 a Washington se zatím nerozhodl, jestli ji prodlouží. Rusko ze své strany nejednou prohlásilo, že je ochotno to projednat.

Nová zbraň RF a USA

1. března 2018 promluvil Vladimir Putin v poselství Federálnímu shromáždění o nejnovějších druzích strategických zbraní, o hypersonických systémech Kinžal, Avangard, Burevestnik, bitevním laseru Peresvet a také o bezpilotní ponorce s jaderným pohonem Posejdon.

Prezident přitom zdůraznil, že Rusko nehodlá na nikoho útočit a všechny nové zbraně mají obrannou povahu. V pondělí Pentagon informoval o zkoušce rakety s plochou dráhou letu s pozemní základnou a bez jaderné hlavice, která byla zakázána smlouvou INF.

Ruské ministerstvo zahraničí upozornilo na to, že přitom bylo použito odpalovací zařízení Mk-41 (mají je na americké vojenské základně v Rumunsku). V Moskvě to zhodnotili jako „další zjevný důkaz toho, že tyto systémy jsou určeny k vypuštění nejen protiraket, ale také okřídlených raket“.

Zdroj:  foxnews.com