Satelity NASA zachytily zvláštní úkaz: Ostrov, který se vytvořil po zemětřesení, mizí
14. července 2019 Redakce AC24 Ze světa 7236 2
Ostrov na pobřeží Pákistánu, který se nečekaně vytvořil po zemětřesení. ScienceAlert uvádí, že nyní se pomalu, ale jistě vytrácí. Ostrov na pobřeží Pákistánu, který se nečekaně vytvořil po zemětřesení. ScienceAlert uvádí, že nyní se pomalu, ale jistě vytrácí. (Foto: NASA)

 

 
 
 

V srpnu v roce 2013 zasáhlo oblast Pákistánu ničivé zemětřesení o magnitudě 7.7, které zruinovalo 21 000 domovů a o život připravilo 800 lidí. Tato tragická událost vědců překvapila, následky byly totiž nejen ničivé, ale i tvůrčí.

Zemětřesení způsobilo, že se v Arabském moři blízko města Gwadar vynořil jako následek vulkanické činnosti ostrov. Ostrov je tvořen sedimenty bahna a dostal příznačné pojmenování Zalzala Koh , tedy Hora zemětřesení.

Ostrov vznikl následkem vulkanické činnosti, nikoliv však činností běžného vulkánu, ale bahenního. Bahenní vulkány se běžně vyskytují po celém světě a obvykle nepřesahují výšku jeden či dva metry. Na pobřeží Arabského moře jsou však tyto vulkány neobvykle velké kvůli neustálým srážkám Arabské a Euroasijské tektonické desce.

Arabská deska postupně klesá pod tu euroasijský, přičemž tomuto geologickému jevu se říká subdukce. Následkem subdukce se na hraně Euroasijské desky hromadí usazenina, přičemž v ní zachycena voda, plyn a kameny vytvářejí tlak.

Mark Tingay z  NASA Earth Observatory vysvětluje, že když je vzniklý tlak dostatečně velký, usazenina se začne chovat jako tekutina, následkem čehož se plyn a bahno prodere na povrch Země ve formě bahenního vulkánu.

Přesně tento scénář se odehrál i v září v roce 2013, přičemž vzniklý ostrov se tyčil do výšky 20 metrů nad hladinu moře, byl 150 metrů dlouhý a více než 180 metrů široký.

Pokud bychom Zalzala Koh hodnotili jako ostrov, není příliš velký. Pokud se však na masu podíváme jako na výsledek činnosti bahenní sopky, jde o jeden z největších takových ostrovů a dokonce ho vidět na satelitních snímcích.

Nic však netrvá věčně a tak, jak se ostrov objevil, nyní postupně mizí. Vzhledem k tomu, z jakého materiálu je ostrov vytvořen, nikoho nepřekvapilo, když se už po dvou měsících jeho existence objevily první známky eroze.

V roce 2016 místní obyvatelé hlásili, že během přílivu ostrov pohltila voda a ztratil se z dohledu, na satelitních záběrech ho však stále bylo možné jasně rozeznat. Na nejnovějších záběrech z 27. dubna tohoto však vidno už jen nepatrnou stopu.

Nemusí však jít o definitivní konec ostrova Zalzaka Koh, existuje totiž několik bahenních ostrovů, které se ztratily, ale po čase se opět vynořily. Například ostrov Malan se vynořil již dvakrát. Zbývá jen doufat, že pokud se Zalzala Koh vynoří opět, nebude tento jev provázen dalším ničivým zemětřesením.

Zdroj: sciencealert.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


glossy diamond
14. července 2019

Škoda!!!

US Navy už si plánovala na ostrůvku takovou malou základničku a ono nic. sad

To nasere.


00